Erdoğan'a suikast girişiminin planlayıcısı olduğu iddia edilen Sönmezateş: FETÖ'cü değilim, ateistim

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda yaşanan eylemlere ilişkin 224 sanıklı davaya devam edildi. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a suikast girişimini planladığı ve yönettiği iddia edilen eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, mahkemede verdiği ifadede "Ben ateistim" diyerek kendini savundu.

Erdoğan'a suikast girişiminin planlayıcısı olduğu iddia edilen Sönmezateş: FETÖ'cü değilim, ateistim

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nce, Sincan Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi’ndeki mahkeme salonunda görülen duruşmada eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, esasa ilişkin savunmasını yaptı. Sönmezateş, “darbe girişiminden bütün siyasi partilerin haberi olduğunu iddia ederek darbeye katılanlar arasında farklı siyasi gruplardan kişilerin de bulunduğunu” öne sürdü.

15 Temmuz’dan önce kendisine ismini vermediği bir komutanın darbe olması halinde hangi tarafta yer alacağını sorduğunu anlatan Sönmezateş, “Ben de ‘Biz askeriz, siz komutansınız. Siz hangi tarafta yer alırsanız biz de o tarafta yer alırız.’ dedim. Burada isim vermeyeceğim.” diye konuştu.

Sanık Sönmezateş, 2016 Nisan ya da mayıs ayında Albay Mete Kuş’un yanına gelerek darbe olabileceğini söylediğini iddia etti.

“FETÖ üyelerinin bir kısmının da darbeye destek vermediğini savunan” Sönmezateş, “Darbe öncesi herkes pozisyon almış, MİT, Emniyet İstihbarat pozisyon almış, bütün cemaatler, ulusalcılar, Perinçek ekibi pozisyon almış. Evet, FETÖ de pozisyon almış ancak ikiye ayrılmış. Şahin kanat ‘Darbeye katılalım’ demiş, diğer taraf ise çekimser kalmış.” dedi.

SÖNMEZATEŞ: BEN ATEİSTİM

‘FETÖ’ üyeliği suçlaması hakkında da savunma yapan Sönmezateş, “Kimseyi ikna edemedim. Ya Fethullah Gülen’i almak için bana mı ihtiyacınız var? Zaten 4 kez idam almışım, bir o kadar yıl da ceza almışım. FETÖ’cü olmanın suçu ne, 15 yıl. O kadar cezayı alan adam 15 yıldan mı korkar? Kimseyi ikna edemedim. Madem öyle, ‘örgütten çıktım’ diyorum, çıktım” diye konuştu.

“FETÖ ile ilk temasının 15 yıl önce gerçekleştiğini” beyan eden Sönmezateş, 2004’te binbaşı rütbesiyle İzmir’de görev yaptığı sırada Karşıyaka İmam Hatip Lisesi ile örgütün kapatılan eğitim kurumu Yamanlar Koleji’ne Milli Güvenlik dersi vermeye gittiğini söyledi.

‘FETÖ’ ile bağlantılı olmadığını savunan ve “Ben ateistim” diyen Sönmezateş, “Bir gün öleceğim, vasiyetimdir. Mezarıma hiçbir FETÖ’cü gelmesin” ifadelerini kullandı.

Sanık Sönmezateş, savunmasına yarın devam edecek.