Erdoğan: Son 25 yılda biz olmasak İstanbul felç olurdu

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "kaza riski" uyarılarına rağmen açılışını yaptığı Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hatları açılışında konuştu.

Erdoğan: Son 25 yılda biz olmasak İstanbul felç olurdu

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hatlarının Açılış Töreni’nde konuştu. Etkinlik beklenildiği gibi açılış töreni olmaktan çıkarak mitinge dönüştü.

Başta Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) olmak üzere sendika ve meslek örgütlerinin uyarılarına rağmen seçim şovu için erkene alınan açılışta Erdoğan yine muhalefete yüklendi.

Erdoğan, kendisinin belediye başkanlığı döneminden itibaren İstanbul’un geçmişinin ihmallerinin düzeltildiği iddiasında bulunarak “1 asırlık ihmalleri 25 yılda telafi etmemiş olsak İstanbul felç olurdu. Bütün buraların imarı, yeşil alanlarıyla bambaşka konuma taşıdık.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Gebze-Halkalı banliyö tren hattının ülkemize, şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Eskiden 185 dakikada kat edilebilen mesafe iken 115 dakikaya inerek İstanbullulara 1 saat 10 dakika kazandıracak. Hizmet başka, laf başka bir şey. CHP’lilerin böyle bir derdi var mı? İstanbul’un trafik yoğunluğu en çok olan hat günde 1 milyon 700 bin yolcu taşıyacak. Normalde 100 bin araçla taşınabilecek yolcuyu bu hat ulaştıracak. 10 ilçe bu hattı doğrudan kullanma imkanına sahip olacak. Marmaray’la birlikte 43 istasyondan oluşan bu hat diğer hatlara entegrasyonuyla da İstanbul trafiğinde önemli rahatlamaya yol açacak. Bu hatta çalışacak 440 vagondan 300’ünün ülkemizde üretilmiş olmasıyla da iftihar ediyoruz.

“YALAN SÖYLEME DE BU DURUMA DÜŞME”

Yaklaşık 8,5 milyar lira harcanan hattın şehrimize kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bu hatla birlikte İstanbul’un 170 km olan raylı sistem uzunluğu 233 kilometreye çıkıyor.

Bana iftira attı MAN adası diye bir şey. 2,5 milyon. Yargı bunu onayladığı anda gelen parayı Mehmetçik Vakfı’na vereceğim. Bundan sonra yolculuğumuz böyle gidecek. Sen yalan söyledikçe biz de paraları alacağız. Sandık kurmuşlar, CHP’li milletvekilleri garibime 5’er bin lira maaşlarından veriyorlarmış. Yalan söyleme de böyle bir duruma düşme.

“KARTAL’DAN NASİHAT ALMAYACAK MIYIZ?”

Bugün hizmete açtığımız bu hattın bir diğer özelliği Londra’dan Pekin’e uzanacak demir ipekyolunun İstanbul etabını burası oluşturuyor. Bu hatla birlikte Yüksek Hızlı Trenlerimiz Halkalı’ya kadar devam edecek.

Kentsel dönüşüm olayı var. Kartal’da yaşanan olayı bir kenara koymak mümkün mü? Biz buradan bir nasihat almayacak mıyız? Buradan hareketle kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirelim. Biz gönüllülük esasına göre kira bedellerini ödeyeceğiz. İnşaatları yatay mimariyle yapacağız. Biz kaçak yapılan çarpık yapılaşmayla insanın sıkıntı içinde yaşamasını istemiyoruz.”

“FATURAYI TÜM ŞEHİR ÖDER”

Geçmişteki 1 asırlık ihmalleri 25 yılda telafi etmemiş olsak İstanbul felç olurdu. Bütün buraların imarı, yeşil alanlarıyla bambaşka konuma taşıdık. Geçtiğimiz yıl İstanbul’u nüfusu kadar turist ziyaret etmişse, nedeni budur. İstanbul’u dünyanın en çok ziyaret edilen şehirler listesinde ilk sıralara çıkarmaya kararlıyız.

Önümüzde bir mahalli idareler seçimi var. Burada belediye başkanlarını seçeceğiz. Belediye başkanlarının vizyonlarının ne kadar önemli olduğunu bu raylı sistemler tek başına göstermekte önemlidir. Sandıkta yapılacak hatanın bedelini tüm şehir ödüyor. Biz son 25 yılda 1 asırlık eksikleri gidermenin mücadelesini verdik.

Bizim hem Cumhurbaşkanlığı, hem bakanlıklar, büyükşehir ve ilçeler olmak üzere çok büyük hedeflerimiz, projelerimiz var. İstanbul Büyükşehir’e hükümetlerimizin en projeci, icraatçısı olan Binali Yıldırım kardeşimizi aday gösterdik. Kartal’ın son 2 dönemdir yaşadığı sıkıntıların farkındayız. Engelli kardeşimizin ensesine tokatı atanı çok iyi biliyoruz. Kartal’a Ebubekir Taşyürek kardeşimizi aday gösterdik.