Erdoğan Saray'da konuştu: Hırsız içeriden olunca kapı kilit tutmaz

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Saray'da çiftçilere seslendi, CHP'ye yüklenip "Hırsız içeriden olunca kapı kilit tutmazmış." dedi.

Erdoğan Saray'da konuştu: Hırsız içeriden olunca kapı kilit tutmaz

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Saray’daki Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Türkiye’nin En Büyük Çiftçi Ailesi Milletin Evinde” programında konuştu.

Erdoğan, “Tarım ve hayvancılık yapılan ovalarımızı koruma altına almak için sit alanı olarak ilan ediyoruz. Her tarım alanına kalkıp biz beton yığınlarını dikersek bu vatana, millete ihanet ederiz” derken, piyasalardaki fahiş et fiyatlarıyla ilgili de “Çok uğraşmamıza rağmen hâlâ vatandaşlarımıza istediğimiz seviyede uygun fiyatlardan et sunamadığımızı itiraf ediyorum” dedi.

CHP’ye de yüklenerek, “CHP, Türkiye Uzay Ajansı’nın kuruluşuyla ilgili kararnamenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gitti. Türkiye’nin uzay yarışında yer almasından CHP niçin rahatsızlık duyuyor?” diyen Erdoğan, “Hırsız içeriden olunca kapı kilit tutmazmış. İşte onun gibi hançer içeriden vurulduğunda yapacak çok fazla birşeyimiz kalmıyor.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmaları şöyle:

“2019 yılı destekleme ödemelerini hızla gerçekleştiriyoruz. Yılın ilk iki ayında 5 milyar liralık destekleme ödemesini yaptık. Mart ayında yapılacak desteklerin de müjdesini paylaşmak istiyorum. Mart ayı içinde alan bazlı desteklerde 2 milyar lira, buzağı desteklerinde 730 milyon lira, diğer hayvancılık desteklerinde 198 milyon lira, yem bitki desteklerinde 98 milyon lira, sulama desteğinde de 148 milyon lira olmak üzere 3 milyar 716 milyon liralık destekleme ödemesi yapacağız. böylece yılın ilk 3 ayında üreticilerimize 8 milyar 770 milyon liralık desteği sağlamış olacağız.

Tarım ve hayvancılığın ülkemiz bakımından taşıdığı önemi çok iyi bilen bir yönetimiz. Türkiye 2002 yılında tarımsal milli gelir bakımından 37 milyar lirayı bulmayan bir büyüklüğe sahipti. Tarımsal destek 1,8 milyar lirayı ancak buluyordu. Bugün artık ülkemiz tarımsal hasıla bakımından Avrupa’da ilk sırada yer alıyor.

“VATANA İHANET EDERİZ”

Arazi toplulaştırması projesinin ilk başladığı 1960 yılından 2002 yılına kadar toplam 450 bin hektar toplulaşması yapılabilmiştir. Biz 10 yılda 6,1 milyon hektar alanda arazi toplulaşmasını tamamladık. Halen 3,6 milyon hektar alanda da tescil işlemleri sürüyor. Genç çiftçilerimize 30 bin lira hibe desteği veriyoruz. Hayvancılıktan bitkisel üretime kadar geniş alana yayılan bu uygulama ile 48 bine yakın çiftçimizi destekledik. Tarım ve hayvancılık yapılan ovalarımızı sit alanı ilan ediyoruz. Tarım alanlarına beton yığınlarını dikersek bu vatana ihanet ederiz. 258 ovamızı sit alanı ilan etmiş durumdayız. Bu sayıyı 300’e çıkarıyoruz.

“SPEKÜLATÖRLERE TERÖRİSTLER GİBİ MUAMELE EDİYORUZ”

Tarım sektöründe de para çok önemli. Geçtiğimiz yıl çiftçilerimize Ziraat Bankası aracılığıyla 32 milyar lira, Tarım Kredi Kooperatifiyle 6,4 milyar lira kredi kullandırdık. Bu kredilerin geri dönüş oranı yüzde 98 oranında olmasını önemli görüyorum.

Spekülatörlerin gayesi üreticinin hakkını korumak değil, bir kısmı kar hırsıyla hareket ederken, bir kısmı daha derin emeller güdüyor. Bu tür tezgahları bozmaya devam edeceğiz. Tüm ülkeme sesleniyorum, hiç kimsenin ne üreticimizin alınterine, ne tüketicimizin sofrasına göz dikmesine izin vermeyeceğiz. Tıpkı teröristler gibi spekülatörlere muamele ediyoruz.

Ülkemizde en çok tartışılan hususlardan birisi hayvancılıktır. Maalesef vatandaşlarımıza istediğimiz fiyat seviyelerinden et sunamadığımızı itiraf etmemiz gerekiyor. Üretimdeki artışlar sayesinde kişibaşı süt tüketimi 122 litreden 258 litreye yükseldi. Kırmızı et tüketimi 6,1 kilodan 15 kiloya çıktı. Yapmamız gereken girdi maliyetlerini düşürerek, üretimi teşvik etmektir. Planlı üretime geçerek ithalatı azaltmayı, ihracatı artırmayı amaçlıyoruz.

Geçtiğimiz 17 yılda ülkemizi 3,5 kat büyüttük. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmemiz için 2 kat daha büyümemiz gerekiyor. Kim ne hizmet verdi, ne hizmet veriyor, siyaset gözlüğünün ötesinden bir sağduyu ile değerlendirmenizi istiyorum. Bugün oynanan oyunları daha iyi anlama imkanı bulacağınıza inanıyorum.

“ÜLKE BİZİMLE YEŞİLLENDİ”

2013 yılını hatırlayın, IMF’e borcu mayısta kapattık. O defteri kapattık. Şimdi biz kendi imkanlarımızla yola devam ediyoruz. Şu anda Merkez Bankamızın döviz rezervi 100 milyar dolara çıkmış durumda. Daha da güçleneceğiz, daha da yükseleceğiz. Dünyanın hayranlıkla izlediği projeleri hayata geçiriyoruz. Mazlumların, mağdurların elinden tutuyoruz. Bir anda Gezi olaylarını karşımızda bulduk. AK Parti gibi Türkiye’nin orman varlığını artırmış bir partiye yapılabilecek en son suçlamayla ortalığı birbirine kattılar. Bu ülke yeşilleniyorsa bizimle yeşillendi. Bu oyunun gerçek yüzü ortaya çıkınca o güruh sessizce çekip gitti. Sonra 17/25 Aralık, sonraki seçimlerde çevirmedik dolap kalmadı. 2015 Haziran seçimlerinde hiçbir parti hükümet kurumayınca o şımarıklıkları hatırlıyorsunuz değil mi? Erken seçime gittik ve milletimiz tekrar bizi iktidara getirdi. O çukur eylemlerinde açılan kanallarla ülkemizin Güneydoğu Anadolusu mahvedildi, rezil edildi. Biz kayyum olayını hukuk çerçevesinde devreye soktuk. Baktılar böyle olmuyor FETÖ vasıtasıyla darbe girişimi oldu. Milletimiz bu darbe girişimini akamete uğrattı.

“YÜREĞİM ACIYOR”

Ülkemizin bu sürecinde en büyük talihsizliği, yüreğim acıyarak CHP’nin durumu demek mecburiyetindeyim. Bu partinin geçmişi pek çok kötü sicille doludur. CHP terör örgütlerinin saldırılarında, darbe girişimlerinde, tehditlerde hiçbir zaman ülkemizin ve milletimizin yanında yer almamıştır. Sayın Kılıçdaroğlu Almanya’da terör örgütü temsilcileriyle resim çektiriyor. YPG’nin paçavrasıyla poz veren bir teröristle nasıl poz verirsin? Türkiye’yi dünyaya şikayet etmekten her türlü yanlış tavrı sürdürmüşlerdir. Biz İHA yapıyoruz, biz SİHA yapıyoruz adam bundan rahatsız. Son olarak bu parti Türkiye Uzay Ajansı’nın kuruluşun iptalini Anayasa Mahkemesi’ne götürdü. CHP bundan niçin rahatsızlık duyuyor? Buna engel olmanın nasıl bir faydası olacağını sizlerin takdirine sunuyorum. Bunlarla aynı kafadaki meslek örgütleri de Danıştay’ı hiç boş bırakmazlar.

“HIRSIZ İÇERİDEN OLUNCA…”

Fakat tabi ki bir sıkıntımız var. Hırsız içeriden olunca kapı kilit tutmazmış. İşte onun gibi hançer içeriden vurulduğunda yapacak çok fazla birşeyimiz kalmıyor.

Her zaman olduğu gibi biz çözümü çiftçimizde, milletimizde, milli iradede, demokraside arıyoruz. 31 Mart seçimleri hem şehirlerimize hizmet edecek en iyi belediye başkanlarını seçeceğimiz, hem de önümüzdeki dönemi güven, istikrar içinde geçirmemize hizmet edecektir.”