Erdoğan, "sanatçı iftarı" düzenleyip sanatçıları eleştirdi

Erdoğan sanatçılarla bir araya geldiği iftarda "Önünü arkasını tam olarak bilmeden siyasi tartışmalara taraf olan sanatçı ve sporcularımızın durumu, bizi çok çok üzmüştür ve üzüyor" ifadesini kullandı.

Erdoğan,

Düzenlenen iftar programında sanatçılarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşımlarla İBB’nin seçilmiş Başkanı Ekrem İmamoğlu’na destek olan sanatçıları üstü kapalı olarak eleştirdi. Erdoğan, “Sanatçı sanatıyla sporcu sporuyla konuşur, buradan hasıl olan itibarı da ülkesi ve milleti için kullanır. Önünü arkasını tam olarak bilmeden siyasi tartışmalara taraf olan sanatçı ve sporcularımızın durumu, bizi çok çok üzmüştür ve üzüyor” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şu şekilde:

Türkiye’nin iftihar edeceği eserlerin açılışında bulunmak başkadır, günlük siyasi polemiklerde taraf olmak bambaşkadır.

Sanatçı ve sporcunun siyaset yapma hakkı elbette var. Bir siyasi partiye üye olmak suretiyle siyasetçi kimliği ile bu faaliyetleri yürütülebilir. Sadece sanatçı ve sporcu kişilikleriyle bu faaliyetlerde bulunanlar kendilerini yıpratır ve toplumda büyük yaralar açar.

Şu anda bu salonun içerisinde bildiğiniz gibi burası Dolmabahçe Sarayı’nın muayede salonu. bu salonda inşasından bu yana sadece uluslararası toplantıların imza merasimleri, imza törenleri yapılmıştır. Her zaman toplanılan bir salon değil. Onun için adı muayede salonu.

Şimdi de bizler, bu ramazan ayının böyle anlamlı bir gecesinde siz sporcu ve sanatçı dostlarımızla bir araya gelip tarihten devraldığımız bu mirasın kubbesi altında toplanalım istedik.

Dünyanın en kadim medeniyetini yeniden yükseltmeki yeniden cazibe merkezi haline getirmek için çalışıyoruz. Sanat ve spor anlayışı olmayan bir medeniyet eksik kalır. Sizlerin bıraktığı eserler için teşekkür ediyorum. Yürüttüğünüz çalışmalarda sizlere başarılar diliyorum.