"Erdoğan Rus füzeleriyle Batı’ya ‘elveda’ dedi"

Alman gazete, değerlendirme yazısına, “Erdoğan Rus füzeleriyle Batı’ya ‘elveda’ dedi” başlığını tercih etti.

Türkiye ile ABD arasında gerilime neden olan Rus yapımı S-400 füze sistemlerinin tesliminin başlamasının ardından Alman gazete Die Welt konuyla ilgili bir yazı yayımladı. Alman gazete, değerlendirme yazısına, “Erdoğan Rus füzeleriyle Batı’ya ‘elveda’ dedi” başlığını tercih etti.

S-400’lerin teslim anından bir fotoğrafla gazetenin web sitesinde manşet olarak paylaşılan haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Cuma günü çok tartışılan S-400 füze savunma sistemlerinin ilk parçaları Ankara’ya vardı. Türkiye üyesi olduğu NATO’nun ve sözde ‘stratejik ortağı’ ABD’nin sert eleştirilerine rağmen, 2.5 milyar dolar ödeyerek bu mobil füze sistemlerini Rusya’dan satın aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘ne pahasına olursa olsun’ bu silah sistemlerini neden aldığını ise güvenlik uzmanları bile anlamakta zorlanıyor.”

Sputnik International’ın haberine göre, Die Welt muhabiri Boris Kálnoky’nin kaleme aldığı yazıda ‘Türkiye’nin S-400’leri almasının muhtemel nedenleri’ arasında Patriot füzeleri alındığı durumda Washington’un Ankara’ya – 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde meclise de yapılan saldırılara atıfta bulunarak – benzer bir saldırı düzenleyebilecek olmasını gösterdi.