Erdoğan o isimleri kapıya koyacak iddiası: Hele bir ramazan geçsin...

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın YSK'nın İstanbul'daki iptal kararına karşı parti içinden eleştiri getiren isimlere istifa çağrısı yaptığı öne sürülüyor. Erdoğan'ın bu isimlerle ilgili adım atmak için ise "Hele bir ramazan ve bayram geçsin" dediği kaydediliyor.

Erdoğan o isimleri kapıya koyacak iddiası: Hele bir ramazan geçsin...

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, YSK’nın İstanbul kararıyla ilgili olarak yapılan eleştirilere partisinin içinden destek olan isimleri istifaya çağırdığı iddia edildi.

Cumhuriyet‘ten Emine Kaplan’ın haberine göre, Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan AKP MKYK’de, YSK’nin İstanbul kararı ve seçim çalışmaları değerlendirildi.

Erdoğan, Ömer Çelik’in basın toplantısı yaptıktan sonra kurul toplantısına tekrar dönerken gazetecilerin “Partinin kurucusu Abdullah Gül ve eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun YSK kararıyla ilgili açıklamalarını” sorduğunu söyledi. Bunun üzerine Erdoğan, Abdullah Gül’ün kurucu olmadığını, konunun yanlış bilindiğini, Gül’ün cumhurbaşkanı olmasıyla parti üyeliğinin düştüğünü, cumhurbaşkanlığından sonra da partiye üye olmadığını söyledi.

“AHMET BEY’İ ANLIYORUM AMA…”

Erdoğan’ın “Ahmet Bey ise eski başbakanımız, onların yaptığı açıklamaları anlıyorum. Ama partimizin içinden arkadaşlarımızın hele ki parti yönetimindeki arkadaşlarımızın yaptığı paylaşımları anlamıyorum. Madem böyle düşünüyorlarsa arzu ediyorlarsa istifa etsinler” dediği öğrenildi. Erdoğan, bunlarla ilgili olarak gereğini yapacaklarını belirtirken “Hele bir ramazan ve bayram geçsin” diye konuştu. Erdoğan’ın isim vermese de “parti yöneticilerinin paylaşımları” sözleri, MKYK üyesi Mustafa Yeneroğlu’na mesaj olarak yorumlandı.

Yeneroğlu, YSK’nin karar verdiği 6 Mayıs’ta Twitter üzerinden bir paylaşımda bulunmuş ve  “Büyük hukukçu Ebu Hanife’nin mihraptan ve minberden hukukun sesini kısarsanız, Hz. Allah da sizin nefesinizi, iflahınızı kısar ikazı her okuduğumuzda sarsılmamızı sağlıyorsa hayırlı sahurlar dilerim. Aksi takdirde tuttuğumuz oruç bizi kurtarmayabilir” demişti.