Erdoğan muhtarlarla iftarda konuşuyor: Seçimin yenilenmesi konusunda kafaların net olmadığını görüyorum

Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde İstanbul muhtarlarıyla katıldığı iftarda konuşuyor.

Erdoğan muhtarlarla iftarda konuşuyor: Seçimin yenilenmesi konusunda kafaların net olmadığını görüyorum

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde İstanbul muhtarlarıyla iftarda bir araya geldi. Erdoğan burada yaptığı konuşmasında , “Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine karar vermesi konusunda kafaların hala net olmadığını görüyorum” sözlerine yer verdi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

”31 Mart seçimlerinde tekrar seçilen ve ilk defa göreve gelen tüm muhtarlarımızı tebrik ediyorum. Muhtarlar toplantımızın ellincisini sadece İstanbul muhtarlarımızla yapmak istedik. Çünkü milletin evinde Külliye’de biliyorsunuz sürekli muhtarlarımızla buluştuk ve buluşmaya devam ettik bundan sonra da edeceğiz.”

”Muhtarlıklarımızın büyüklükleri çok farklı olduğu için büyük şehirlerimiz başta olmak üzere bazı yerlerde bir kişinin tüm mahalleyi kucaklaması mümkün olmayabiliyor. Esasen kırsal için ayrı büyük şehirler için ayrı şekilde mahallelerin fiziki büyüklük ve nüfus esasına göre gözden geçirilmesinde fayda görüyorum.”

‘MUHTARLIK SEÇİMLERİ BELEDİYE SEÇİMLERİNDEN AYRILMALI’

”Etkin şekilde yönetilebilir mahalle birimleri muhtarlarımız vasıtasıyla milletimize verilecek hizmetlerin kalitesini yükseltecektir. Muhtarlık seçimlerinin de belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimlerinden ayrılmasında yarar var.”

”Muhtarlık seçimlerinin belediye başkanlığı seçimlerinden önce veya sonra yapılmasının her iki seçimin daha sağlıklı yürümesini temin edecektir.”

‘SİLAH DEDİNİZ SİLAH DA VERDİK’

”Bizim gözümüzde muhtar mahallesindeki her hanenin üzüntüsünü sevincini en iyi şekilde bilendir.”

”Özlük hakları yanında silah dediniz silah da verdik. Hem de geri iade edilmeyecek şekilde.”

‘SEÇİMİN YENİLENMESİ KARARINDA KAFALARIN NET OLMADIĞINI GÖRÜYORUM’

”Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine karar vermesi konusunda kafaların hala net olmadığını görüyorum. Seçimlerin yenilenmesi kararının neden verildiğini sizlerle paylaşmak istiyorum.”

’24 HAZİRAN 2018 SEÇİMLERİNDE NE DERECE UYGULANDI BİLEMİYORUZ’

”Seçim kanununda yapılan değişiklikle sandık kurulu başkanı ve bir üyesinin kamu görevlisi veya memur olması şartı getirilmiştir. Yani herhangi bir işçi veya sözleşmeli farketmez sandık kuruluna başkan olamaz. Bu hüküm ilk olarak 24 Haziran 2018 seçimlerinde uygulandı. İl seçim kurulları sandık kurulu memur üyelerinin listelerini partilere vermediği için 24 Haziran 2018 seçimlerinde bu kuralın ne derece uygulandığını bilemiyoruz.”

”Seçimin tüm aşamalarını mercek altına alınca tespit ettik. Kasıtlı veya sehven yapılmış daha pek çok yanlışı da ortaya çıkardık. 31 Mart seçimlerinde hem sandık kurulu üyelerinin atanması hemde oy sayım cetvelleri konusunda hatalı işlemler olduğunu belgelerle Yüksek Seçim Kurulu’na bildirdik. İstanbul’daki 62 bin sandık kurulu üyesinden 20 bine yakını kanuna aykırı atanmıştır. Oy sayım ve döküm cetvellerinden ise 5 bin 388’i mühürsüzdür. 684’ü imzasıdır. 498’i eksik doldurulmuştur. 919’unda rakam belirtilmemiştir. Üstelik bunlar sadece bizim tespit edebildiğimiz usulsüzlüklerdir. YSK partimizin yaptığı itiraz üzerine 22 sandıktaki oy sayım döküm cetvellerinin kayıp olduğunu ve sisteme boş olarak kaydedildiğini tespit etmiştir.”

’42 BİN OYUN AKIBETİ BELLİ DEĞİL ÇÜNKÜ OYLAR ÇALINDI’

”Kanuna aykırı her iki işlemin gerçekleştiği toplamda 42 bin oya tekabül eden 123 sandık ortaya çıkartılmıştır. Bu 123 sandıktaki 42 bin oyun akıbeti belli değildir çünkü oylar çalındı. Aradaki farkın 13 bine düşmüş olmasını da kendileri itiraf ediyor. Peki burada bir şaibe yok mu? Birşeyler çalınmadı mı? 16 bin oy çalındı. Yüksek Seçim Kurulu haklı olarak seçimin yenilenmesi kararını vermiştir.”

”Seçimin yenilenmesi kararını itibarsızlaştırmak isteyenler şunu söylüyor. Aynı zarfa dört farklı oy konduğu halde neden sadece Büyükşehir seçimleri yenilenir? Kendi kurdukları dünyanın dışındaki her şeye gözlerini ve gönüllerini kapatmış olanlar bu gerçekleri duymuyor.”

”YSK’nın kararı sadece sandık kurulu üyelerinin usulüne uygun atanmamış olmasına dayanmıyor. Kurul kararını verirken hem bu durumu hem de sandıklardaki usulsüzlükleri dikkate almıştır. Buna karşılık aynı kurul AK Parti olarak bizim Büyükçekmece, MHP’nin Maltepe’yle ilgili itirazlarımızı reddetmiştir. Biz bu kararı saygıyla karşıladık.”

‘CHP’NİN ADAYINDAN MAZBATA ALINSIN BİZE VERİLSİN İSTEMEDİK’

”26 ilçenin her birinde ilçe belediye başkanlığında sonucu değiştirmeyen oylar büyükşehirde toplandığında seçimin neticesini tersine çevirebiliyor, mesele bu. AK Parti olarak biz de tüm itiraz sürecinin büyükşehir oylarındaki gördüğümüz sorunlar üzerinden devam ettirdik ve neticeye ulaştık. Büyükçekmece’deki mücadelemiz ise maalesef olumsuz sonuçlandı. Büyükşehir’de seçimin yenilenmesini gerektirecek delillere ulaşan YSK Büyükçekmece’de böyle bir sonuç çıkarmadı. Bu kararı eleştirebiliriz ama sonuca teslim oluruz. Nitekim öyle yaptık. Muhtarlarımız sandığın ne anlama geldiğini, sandıkta tecelli iradeye sahip çıkmanın ne anlama geldiğini çok iyi bilir. Biz CHP adayından mazbatanın alınıp AK Parti’li adaya verilmesini istemedik. Böyle bir şeye rıza göstermeyiz.”

”Seçimin yenilenmesi kararını ülkemizi karalamak için kullanmak isteyenlere cevabı 23 Haziran’da beraber verelim.”

”Yapılan, bir çok usulsüzlük tespit edilen seçimin milli iradenin tecelli bulması için yenilenmesidir.”

”Teröristlerle işine geldiğinde dirsek temasına olmak da bunların demokrasi anlayışına aykırı değildir. Bölücü terör örgütünden aleni destek almaktan FETÖ ihanet çetesinin taşeronluğuna soyunmaktan asla çekinmezler.”

”Birileri sürekli ülkemizin başına kara bulutlar toplamaya, dışarıya karşı olumsuz tablo çizmeye çalışıyor.”

”Türkiye yerle yeksan olsa bunlar zil takıp oynar.”

”Biz tıpkı ecdadımızın yaptığı gibi ezanlarımızın dinmemesi, bayrağımızın inmemesi için tüm gücümüzle vatanı savunacağız. Tehdit nereden gelirse, kanımızın son damlasına kadar savaşacak, boynumuza tasma taktırmayacağız.”

‘İSTANBUL’U BUNLARA NASIL TESLİM EDERİZ’

”Bu şehre işlerden anlamayan, belediyeciliği bilmeyenlerle olmaz. Boğaz’ın altından iki tane Marmaray ve Avrasya geçiyor. Binali Bey’in ulaştırma bakanlığı benim başbakanlığım döneminde yaptık. CHP bunlara karşı çıktı. Biz İstanbul’u bunlara nasıl teslim ederiz?”

”Belediyecilik bizim işimiz. Bunu da sizlerle beraber İstanbulumuzda biz başarırız.”