Türkiye Erdoğan'a güzel: Mesele işsizlik değil, en güzel işi bulmak...

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye Esnaf Buluşması’nda konuştu.

Türkiye Erdoğan'a güzel: Mesele işsizlik değil, en güzel işi bulmak...

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başkent Voleybol Salonu’ndan düzenlenen “Türkiye Esnaf Buluşması”nda Türkiye ekonomisinin durumuna ilişkin konuştu, AKP’li yıllarla birlikte yaşam standardının nasıl yükseldiğine dair iddialarda bulundu.

Tanzim satışa ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ekonomik tetikçilere sağlamından bir Osmanlı tokadını hep birlikte vuracağız. Biz esnafımızın ekmeğiyle oynamıyoruz, milletimizin ekmeğiyle oynayanlara derslerini veriyoruz” dedi.

Erdoğan, “Geçmişte esnaflık yapmış bir kardeşiniz olarak sizi en iyi ben anlarım” derken, “Milletimiz özellikle sebze ve meyve fiyatları başta olmak üzere günlük hayatını doğrudan etkileyen fırsatçılar karşısında haklı olarak çok öfkelidir. Biz de öfkeliyiz. İşte onun için bu tanzim satışların kurulması kararını aldık.” ifadelerini kullandı.

“Hiç kimsenin hayat seviyesinin 17 yıl öncekiyle aynı veya daha geri olduğunu söyleyemeyeceğini” iddia eden AKP’li Cumhurbaşkanı, “Bunu iddia edenler açık konuşuyorum yalancıdır, artniyetlidir, idraksızdır” dedi.

Erdoğan, milyonlarca işsizle ifade edilen işsizlik gerçeğini ise “Bugünkü mesele çalışacak herhangi bir işe sahip olmak değil, en rahat ve en yüksek gelirli işi bulmak meselesidir” diyerek yorumladı.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

2 milyona yakın esnafımıza bugüne kadar 100 milyar lira kredi verdik. Sadece bu yıl Halkbank aracılığıyla 22 milyar lira kullandırdık. Kooperatif kefareti kredilerde kanunu takip alacağının sıfır olması hamdolsun esnaf ve sanatkarımızın ahlakına işaret ediyor. Sıkıntılı dönemlerde esnaf ve sanatkarlarımızın borçlarını yeniden yapılandırarak önlerini görmelerini temin ettik.

Küçük sanayi sitelerinin inşasında TOKİ’yi etkin olarak kullanıyoruz. Emeklilik sonrası işini yürütmeye devam eden esnaf için sosyal güvenlik primini kaldırdık. Vergisini düzenli ödeyen esnafa 5 puanlık indirim sağladık.

FIRSATÇILARLA MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

Sizin rahatınızı kendi rahatımız, sizin gelişmenizi kendi gelişmemiz olarak görüyoruz. Türkiye’yi bugünlere birlikte getirdik. Verdiğimiz her mücadelede yanımızda oldunuz. PKK’nın çukur eylemlerinde, Gezi eylemlerinde, 15 Temmuz darbe girişiminde yanımızdaydınız. Her şeye birlikte göğüs gerdik. Kardeşlerim sıkıntılarımız yok mu? Ekonomik saldırı sebebiyle hep birlikte ciddi sıkıntı yaşadık. Mücadele etmek yerine fırsatçılık yapmaya kalkışanlar çıktı. Bunlarla mücadeleyi bırakmadık.

TANZİM SATIŞI: SEÇİMDEN SONRA EN ÜCRA KÖŞELERE TAŞIYACAĞIZ

Milletimiz özellikle sebze ve meyve fiyatları başta olmak üzere günlük hayatlarını doğrudan etkileyen fırsatçılar karşısında çok öfkelidir. Biz de çok öfkeliyiz. Tanzim kararını bu yüzden aldık. Bizim derdimiz halkımıza ucuz ürünü satabilmektir. Vatandaşım halden memnun. Şu andan fiyatlar yarı yarıya indi. Seçim sonrası inşallah belediyelerimizin organizasyonu, ilgili bakanlıklarımız oturup konuşacak. Belki de bu işleri belediyelerimizle ve sizlerle birlikte en ücra köşelere taşıyacağız.

Biz fırsatçılara çağrımızı yaptık. Fiyatları çekme çağrısında bulunduk. Devlet olarak doğalgaz ve elektrikte yüzde 10 indirim yaptık.

Dert sadece patates, domates değil, bunun yanında temizlik ürünleri var. Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Karşımda ben ahileri görüyorum. Ahilerin de aynen hizmetkar olma ruhuyla yaşadıklarını biliyorum. Aynı uygulamayı temizlik ve bakliyat ürünlerine de yapacağız. Amacımız asla esnafla rakip olmak, onların ekmeğini elinden almak değildir. İşlerin yola girdiğini gördüğümüzde bu tedbirlere de gerek kalmayacak. Bizim işimiz bu değil ki.

‘MESELE’ BAMBAŞKAYMIŞ…

17 yıldır Türkiye’de hangi hizmeti yaptıysak bundan milletin her bir ferdinin kazanmasını sağladık. Hiç kimse hayat seviyesinin 17 yıl öncekiyle aynı veya daha geri olduğunu söyleyemeyez. Bunu iddia eden açık söylüyorum yalancıdır, artniyetlidir, idraksizdir. Hayat kalitesinin yükselmesi elbette ihtiyaçları ve buna bağlı olarak kazanç seviyesinin artması beklentisini beraberinde getirir. Bir başka ifadeyle bugün geçim sıkıntısı çekmek demek, yiyecek ekmeğe, giyecek elbiseye, yakacak oduna gidecek yola, yapacak işe sahip olmamak demek değildir. Hamdolsun tüm vatandaşlarımız bu imkanlara sahiptir. Bugünkü mesele kuru ekmek bulmak değil, sofrayı donatmak meselesidir. Bugünkü mesele herhangi bir elbiseyi almak değil, en güzel elbiseye sahip olmak meselesidir. Bugünkü mesele çalışacak herhangi bir işe sahip olmak değil, en rahat ve en yüksek gelirli işi bulmak meselesidir. Sefalet edebiyatı yapanlar milletimizi değil, ancak kendilerini kandırır. Biz, milletimizi sefaletten kurtarma değil onları dünyanın en ileri ülkelerinin hayat standartlarına çıkartma sözü veriyoruz.

SERBEST PİYASA KURALLARI İÇİNDE AMA AHLAKLI ESNAFI DESTEKLEYECEĞİZ

Serbest piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde ama ahlakı, izanı elden bırakmayan esnaf ve sanatkara sonuna kadar desteği sürdüreceğiz. Ahilik kültürü, ahilik ilkeleri, ahi ahlakı diyoruz ya işte bunun önemini son yaşadığımız hadiselerde bir kez daha gördük. Şayet esnaf ve sanatkarlarımız kendi içlerinde ahilik değerlerine uymayan çürük elmaları ayıklar, fırsatçıların önünü keserlerse devletin bu tür müdahalelerine ihtiyaç olmaz.

İnşallah ekonomik tetikçilere de sağlamından bir Osmanlı tokadını hep birlikte vuracağız. Biz esnafımızın, sanatkarımızın ekmeğiyle oynamıyoruz, tam tersine milletimizin ekmeğiyle oynayanlara derslerini veriyoruz.

‘ÇIKMIŞ BİR GENEL BAŞKAN BAYAN ‘MERMİYLE BUNLARI BİRBİRİNE KARIŞTIRIYOR’ DİYOR’

Bu millet Çanakkale’de bir tas çorbayı kardeşi Mehmet’le paylaşan bir kültürün mensubudur. Karşımıza patates, biber, soğanla çıkanlar stoklarda bunları çürütmüşlerdir. Esnaf ve sanatkarlarımızın 31 Mart’ta vereceği destek bizim için kıymetlidir. Bugüne kadar hep birlikte omuz omuza yol yürüdük.

Çıkmış bir tane genel başkan bayan diyor ki ‘Mermiyle bunları birbirine karıştırıyor’. Sen siyaseti birbirine karıştırıyorsun da farkında değilsin.