Erdoğan İstanbul-İzmir Otoyolu açılışında konuşuyor: Yol medeniyettir

Türkiye’nin ilk Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılan otoyol projesi günlerdir reklam edilmişti.  Proje 2010’da başlamıştı. Otoyol ücreti ise 256.3 TL olacak.

Erdoğan İstanbul-İzmir Otoyolu açılışında konuşuyor: Yol medeniyettir

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Bursa Şehir Hastanesi ve İstanbul-İzmir Otoyolu açılışında konuşuyor.

Türkiye’nin ilk Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılan otoyol projesi günlerdir reklam edilmişti.  Proje 2010’da başlamıştı. Otoyol ücreti ise 256.3 TL olacak.

Erdoğan, İstanbul ile İzmir arasını 3,5 saate düşürecek, 10 milyar dolarlık yatırımla gerçekleştirilen İstanbul- İzmir Otoyolu ve 745 bin 365 metrekare alan üzerine 488 milyon euroluk yatırımla tamamlanan Bursa Şehir Hastanesi’nin açılışlarını gerçekleştirmek için Bursa’ya geldi.

Erdoğan’ın törendeki konuşmasından satır başları şöyle:

“Bugün Bursa’ya iki önemli yatırımın açılış sevincini paylaşmaya geldik. Bugün anlamlı bir gün. Bugün bir tarih yazıyoruz. İstanbul’u İzmir’e farklı bir şekilde bağlıyoruz. Bir diğer taraftan da Bursa’ya muhteşem bir şehir hastanesi kazandırıyoruz. Bu işi, bu projeleri eleştirenler oldu. Bunların kim olduğunu biliyorsunuz değil mi? Diyorlar ki; nasıl yapıyorlar bunu söylesinler. Biz kasamızdan para çıkmadan yapıyoruz bunları. Ama bunların aklı ermez bunlara.”

“Bugün otoyolumuzun 192 km’lik kalan bölümü tamamlıyoruz. İstanbul-Bursa-İzmir otoyolunun tamamını hizmete sunmuş oluyoruz. Ziya Paşa’nın dediği gibi; ‘Eşek ölür kalır semeri, insan ölür, kalır eseri.’ Biz eserlerimizle var oluyoruz. Nereden nereye. Bu viyadükler, yollar öyle kolay yapılmadı. İstanbul ve İzmir arasındaki mesafeyi 100 km kısalttık. Daha güvenli ve daha hızlı hale getirdik. Şimdi 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de içinde yer aldığı otobanla bu yolu birleştireceğiz. Bu yollar sayesinde turizm, sanayi hızlanacak. Ülkemize katkı sağlayacağı ortadadır. İş bilenin kılıç kuşananındır. Bu otoyol her bakımda ülkemize karlı ve kazançlı bir projedir. Devletin kasasından hiçbir şey çıkmıyor. İstanbul-İzmir arasındaki mesafeyi 3.5 saate düşüren bu projenin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Mühendisinden işçisine kadar herkese teşekkür ediyorum. Yol, su medeniyettir. Yolunuz suyunuz yoksa siz gayri medeniyetsiniz ama nerede CHP varsa orada susuzluk, çöp vardır. İşte şu anda CHP belediyelerinin olduğu yerlerde atık sular var.”

“Öyle kalkıp kurusu sıkı atmayla bu iş olmaz. Biz yaptıklarımızla konuşuyor. Biz ülkemize adeta çağ atlatırken birileri hala kendilerine rant sağlamaya çalışıyor. CHP’nin başındaki zatın geçtiğimiz günlerde yine şehir hastanelerimizle uğraştığını duydum. Bu işi ömrü hayatında bırakın böyle bir projeyi yapmayı başında bulunduğu SSK’yı batıran bir kişi yapınca insanın canı sıkılıyor. Neymiş? Şehir hastanelerinin maliyetini kimse bilmiyormuş. Anlaşılan o ki bu zatın şehir hastanelerinin nasıl bir modelle yapıldığından haberi yok. Bu işi devlet kendi bütçesiyle yapmıyor. Bu işi devlet eliyle yapmaya çalışsaydık 2-3 tanesini bile yapamazdık. İstanbul’daki havalimanını bile kamu özel ortaklığı ile yaptık. Hastanenin kapalı alanı 475 bin metrekare, yatırım bedeli 2 milyar 286 milyon lira, işletme süresi 25 yıl. Eskiden 7 ay, 8 ay sonraya gün vermiyorlar mıydı? Şimdi artık 7 ay, 8 ay… Böyle bir şey yok.”

FIRAT’IN DOĞUSUNA OPERASYON

“Afrin’e, Cerablus’a, El-Bab’a girdik. Şimdi de Fırat’ın doğusuna gireceğiz. Rusya ile de Amerika ile de paylaştık. Taciz atışlarına sessiz kalmamız mümkün değil.”

“Biz ülkemizin ve milletimizin hak, hukuk ve geleceğini düşünüyoruz. Biz bir yere kadar sabrederiz. O sabrın bir sonu var”

“Milletimiz her şeyi görüyor. 2013’ten bugüne yaşadığımız hadiseler herhangi bir ülkenin başına gelse düştüğü yerden kalkamaz.”

“Ekonomimize kurulan tuzakları tek tek bitiriyoruz. Merkez Bankası faizleri düşürüyor. Buradan bir müjde veriyorum enflasyon da düşecek.”