Erdoğan: İlme sevdalıyız, ilim insanına sahip çıkmadığınız zaman Alman sahip çıkar

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ''Önümüzdeki dönemde ülkemizi tüm bilim insanları için çok daha önemli bir cazibe merkezi haline getireceğiz'' iddiasında bulundu.

Erdoğan: İlme sevdalıyız, ilim insanına sahip çıkmadığınız zaman Alman sahip çıkar

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Saray’daki ‘Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Toplantısı’nda konuştu.

“İlme sevdalıyız. İlmin ilim adamlarının önünü açacaksınız, biz bunu yaptık.” diyen Erdoğan, “Önümüzdeki dönemde ülkemizi tüm bilim insanları için çok daha önemli bir cazibe merkezi haline getireceğiz. ” iddiasında bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Dünya çapında böyle bir bilim adamının 1960 darbesinin ardından İstanbul Üniversitesi’nden uzaklaştırılması tarihimizin en büyük ayıplarından biridir. Uzaklaştırılan Fuat Sezgin çalışmalarını Almanya’da devam ettirdi.

Fuat Hoca İslam değil de Roma, Bizans tarihi çalışmış olsaydı hayatının sonuna kadar İstanbul Üniversitesi’nde kalmaya devam ederdi. Sıkıntı burada. İlim insanına sahip çıkmadığınız zaman Alman sahip çıkar. Kendi ilim erbabımıza, ilmi birikimimize sahip çıkamamamızın sebeplerini iyi düşünmeliyiz. İlme sevdalıyız. İlmin ilim adamlarının önünü açacaksınız, biz bunu yaptık.

Şu anda Türkiye’de bir büyük kütüphaneye sahip değildik şimdi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 5 milyon ciltlik bir kütüphaneyi yaptık. İstanbul’da eski Rami Kışlası’nı orayı da 6 milyon ciltlik büyük kütüphane olarak yapıyoruz. İslam’ın çok zengin bir medeniyet birikimi var. Medeniyet inşa etmek her topluma nasip olmaz. Önümüzdeki dönemde ülkemizi tüm bilim insanları için çok daha önemli bir cazibe merkezi haline getireceğiz. Gençlerimize tavsiye ediyorum Gülhane Parkı’na muhakkak uğrayın müzeyi gezin. Neler yapmışlar Fuat Hocamız nelerin başını bu noktada çekmiş. Onlar sizin ufkunuzu daha da artıracaktır. Gülhane Parkı çok fakirdi bu kütüphane ile zenginleştirmiş olduk.”