Erdoğan ile Trump'tan ortak basın toplantısı

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump kritik görüşmeleri sonrası ortak basın toplantısı yaptı. Trump konuşmasında Erdoğan'a "hayranlığını" yinelerken, Erdoğan ise ABD ile ilişkilerde "yeni bir sayfa" açma kararlılığını dile getirdi.

Erdoğan ile Trump'tan ortak basın toplantısı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da ikili ve heyetler arası görüşmeler sonrasında ortak basın toplantısında konuştu.

Toplantıda ilk sözü Trump aldı. Trump konuşmasında Erdoğan’la “açık sözlü ve yapıcı görüşme” yaptığını belirtirken “Erdoğan’ın büyük bir hayranı” olduğunu söyledi.  Türkiye’nin NATO’daki sorumluluklarını yerine getiren bir ülke olduğuna dikkat çeken ABD lideri, S-400’ler konusunun ise “zorluklar” çıkaracağını ama çözmeyi umduklarını söyledi.

Erdoğan ise, “kapsamlı ve samimi görüşmeler” yaptığını söylerken “Türk-Amerikan ilişkilerinin güçlü ve sağlıklı zeminde ilerletilmesi, iş birliğimizin derinleştirilmesi konularında hemfikiriz. Köklü müttefiklik bağımıza uygun bir şekilde ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmakta kararlıyız.” dedi.

Trump’ın 9 Ekim’de gönderdiği mektuba ilişkin gelen bir soru üzerine Erdoğan, “Bu mektupları bugün sayın Başkan’a ben tekrar takdim ettim.” dedi.

Trump ve Erdoğan’ın konuşmaları şöyle:

TRUMP

-Son derece faydalı bir görüşme gerçekleştirdik. Öncelikle Erdoğan’a Serkan Gölge’nin serbest bırakılması için teşekkür ediyorum. Önümüzdeki günlerde geri dönecek. Bu ABD ve Türkiye için güzel bir haber.

-Türkiye NATO müttefiki ve ABD’nin stratejik ortağı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la açık sözlü ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik.

-Cumhurbaşkanının büyük bir hayranıyım. Ateşkesin karmaşık olduğunu söyleyebiliriz ama hızlı bir şekilde yol alıyoruz.

-Birçok önemli konuda görüşüyoruz. 28 NATO üyesi arasında 8. sıradalar ve finansal sorumluluklarını yerine getirme konusunda başarılılar.

-Bağdadi’yi ortadan kaldırdık, Türkiye bazı bölgelerden geçeceğimizi biliyordu, yardımcı oldular. Teşekkür ediyoruz. Aynı bizim gibi teröre karşı savaşıyorlar.

-S-400 konusunu bugün görüştük gelecekte de görüşeceğiz. Güvenlik danışmanlarımızın S-400 konusunda çalışamaları konusunda anlaştık. S-400 konusu zorluklar çıkarıyor, umarız sorunu çözeceğiz.

-100 milyar dolarlık karşılıklı ticaret anlşaması için mutabık kaldık.

-(Azil soruşturması sorusu) Cadı avından mı bahsediyorunuz, Erdoğan ile görüşmem, azil duruşmasından daha önemli.

-Avrupa’nın göçmenler için ödeme yapması lazım. Türkiye çok para harcadı, 40 milyar dolar.

-Kürtlerle harika bir ilişkimiz var. DAEŞ’lilere karşı Kürtlerle iyi mücadele ettik. Onlarla iyi anlaşıyoruz. Cumhurbaşkanı’nın da Kürtlerle çok iyi bir ilişkisi var.

ERDOĞAN

-Kapsamlı ve samimi görüşmeler kaydettik. Türk-Amerikan ilişkilerinin güçlü ve sağlıklı zeminde ilerletilmesi, iş birliğimizin derinleştirilmesi konularında hemfikiriz. Köklü müttefiklik bağımıza uygun bir şekilde ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmakta kararlıyız.

-Terörle mücadele konusunda ortak irade belirttik. Özellikle Bağdadi’nin ölümünden sonraki süreçte de bizler gerek cezaevlerinden Suriye tarafında kaçmaya çalışan, gerek ülkemizde şu anda 2 bin 200 cişvarında DEAŞ’lı elimizde tutuklu ve mahkumdur. PKK/YPG bu mutabakatı bozmak için askerlerimizi ve sivilleri hedef alan provokatif saldırılar düzenliyor. Barış Pınarı Harekatı ile PKK’nın ayrılıkçı gündemine ağır bir darbe indirilmiştir. Terör örgütlerine sempati besleyen birtakım çevrelerin bundan rahatsızlık duyduklarını, dezenformasyonla kamuoyunun algısını bulandırmaya çalıştıklarını, ilişkilerimizi bozmaya çalıştıklarını da görüyoruz.

-17 Ekim mutabakatımızla Suriye’de iş birliğimizin geliştirilmesi için önemli bir fırsat yakaladığımızı düşünüyoruz. Suriye’deki krize kalıcı çzöüm bulmak için muatabakta bağlılığımızı sürdürüyoruz.

-Türkiye ve ABD, DEAŞ’ı tamamen bitirmek ve Suriye’ye barış ve istikrar getirmek için birlikte çalışabilir. ABD’nin bölgedeki bu amacı gerçekleştirebileceği en güvenilir ortağı Türkiye’dir, öyle olmalıdır. Ülkemiz DEAŞ’la göğüs göğüse mücadele veren bu uğurda şehit veren tek NATO müttefikidir.

-Temsilciler Meclisi’nde alınan kararların milletimizi üzdüğünü sayın Başkan’a ilettim. Ermenistan’da ortak komisyon kurma teklifimiz geçerlidir. 104 yıl önce savaş şartlarında yaşanmış bir meselede karar vericiler siyasetçiler değil, tarihçiler olmalıdır.

-Yabancı terörist savaşçılar kaynak ülkeler tarafından geri alınmalıdır ve Sayın Başkan’la bu konuda aynı görüşteyiz.

-FETÖ anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışmış bir terör örgütüdür. Görüşmelerimizde, FETÖ’nün ABD’deki mevcudiyetinin sona erdirilmesi yönündeki talebimizi ve beklentilerimizi bir kez daha vurguluyoruz.

-S-400 ve F-35 programı başta olmak üzere karşılaştığımız sınamaların üstesinden ancak diyalogla gelebiliriz. Başkan’a uygun teklif verilmesi halinde Patriot almak istediğimi yeniden söyledim.

-Siyasi ve ticari konuların birbirine karıştırılmaması gerektiğine inanıyoruz. 100 milyar dolar hedefimiz bağlamında Bakanlarımız çalışıyor.

-FETÖ konusunda birçok belgeyi bu seyahatimizde de ilettik. Temenni ederim belgeler ışığında, nasıl teröristler istendiği zaman biz veriyorsak, onlar da bu teröristi bize verirler

(Trump’ın mektubu) Bu mektupları bugün sayın Başkan’a ben tekrar takdim ettim. Özellikle de Abdi Şahin denilen bu teröristin Amerika gibi bir ülkenin başkanı tarafından muhatap alınmasını üzünütüyle karşıladım Abdi Şahin denilen yüzlerce insanımızın öldürülmesine vesile olan bir teröristtir. Şu anda cezaevinde olan Apo’nun da manevi oğlum dediği bir teröristtir. Böyle birisinini bizim stratejik ortağımız Amerika tarafından bu şekilde karşılanması doğrusu bizi üzmüştür. Aynı şekilde bu şahıs Rusya tarafından yine bu şekilde karşılanmıştır. Bunları anlamakta dünyadaki terörizmle mücadelede zora giriyoruz. Eğer biz terörizmle sağlıklı bir mücadele vereceksek bu konuda çok daha hassasiyet içinde olmamız lazım. Bugün bize yarın bir başkasına. Bu konuda hassasiyetimiz devam ediyor. Bunlarla ilgili belgeleri de verdim. Hatta CIA teşkilatının bu adamın terörist olduğuna dair vewrmiş olduğu belgeyi de takdim ettim. CIA de bu adamın terörist olduğunu belgelemiş. Bunu bize de aktardılar, biz de Sayın Başkan’a aynen takdim ettik.”