Erdoğan: Gemilerimizi Akdeniz'den çekmeyiz

Erdoğan, bir damla petrolü insan kanından, insan hayatından daha değerli gören zihniyetlerin, dünyaya barış ve huzur getiremediğini söyledi.

Erdoğan: Gemilerimizi Akdeniz'den çekmeyiz

Erdoğan, Edirne’nin İpsala ilçesinde MS4 TANAP İstasyonu’ndaki TANAP Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni’nde konuştu. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Akdeniz’de yaşanan gerilime ilişkin de konuşarak, “Bağırmalarıyla, çağırmalarıyla biz bu gemilerimizi oradan çekmeyiz.” ifadelerini kullandı.

Edirne’nin İpsala ilçesi Sarıcaali Köyü’nde bulunan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) MS4 Ölçüm İstasyonu’nda gerçekleştirilen törene, Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de katılıyor. Yatırım tutarı yaklaşık 7 milyar dolar olan TANAP, bugün Yunanistan sınırında Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) üzerinden Avrupa’ya bağlanıyor. Avrupa tarafındaki süreçlerin tamamlanmasının ardından TAP üzerinden gaz sevkiyatına başlanacak.

Ülkelerimiz ve bölgemiz adına gerçekten tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. Bunun, bölgesel bir proje, barış projesi olduğunu da özellikle vurgulamam lazım.

450 MİLYON TONDAN FAZLA PETROL

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in konuşmasından satır başları şöyle:

Beni bu tarihi törene davet ettiği için teşekkür ederim. Kardeş Türkiye topraklarında olmaktan memnunum. Birlikte başladığımız TANAP Avrupa’ya ulaştı. TANAP’ın ömrü uzun olacak. Bugün güney gaz koridoru özünde 7 ülkenin birleştiği uluslararası bir iş birliği projesidir. Fayda sağlayacağına inanıyorum. Tarihi İstanbul Anlaşması neticisinde TANAP için yeşil ışık yakıldı. Biz hayata geçirelim dedik ve böyle de oldu. Maliye yükünü esas Türkiye ve Azerbaycan yapmıştır. Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı ile 450 milyon tondan çok petrol nakledilmiştir.

Türkiye bugün yabancı yatırımlar için açık ülkedir ve çok makbul yerdir. Ortak yatırımlar halklarımızın refahını artırıyor. Bu proje, ülkeler arasında köprüler kuracak, iş birliği, istihdam, uzun müddetli anlaşmalar getirecektir. Türkiye bugün uluslararası güç odağı olmuştur. Türkiye’nin gücü bizim gücümüzdür. İktisadi güç siyasi gücü de etkiler. Yaşasın Türkiye-Azerbaycan dostluğu ve kardeşliği.

BİR DAMLA PETROLÜ İNSAN KANINDAN DEĞERLİ GÖREN ZİHNİYET…

Erdoğan ise törende yaptığı konuşmada, “Ülkelerimiz ve bölgemiz adına gerçekten tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. Bunun, bölgesel bir proje, barış projesi olduğunu da özellikle vurgulamam lazım. Bu proje, her şeyden önce ülkelerimiz arasındaki köklü dostluğun sembolüdür. TANAP, Azerbaycan’dan, Avrupa’ya uzanan 3 bin 500 kilometrelik enerji koridorunun en önemli parçasıdır.” ifadelerini kullandı.

Haziran 2012’den bu yana geçen sürede TANAP projesinin hayata geçmesi için büyük çaba sarf edildiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“İçeriden ve dışarıdan özellikle atlattığımız onca badireye, bölgesel gerilime, hatta sıcak çatışmalara varan istikrarsızlıklara rağmen TANAP’ı planlandığı şekilde ilerlettik.”

Erdoğan, TANAP’la 16 milyar metreküplük Azerbaycan doğal gazının Türkiye ve Avrupa’nın istifadesine sunulmasının hayalden çıkıp gerçeğe dönüştüğünü bildirdi.

Erdoğan, bir damla petrolü insan kanından, insan hayatından daha değerli gören zihniyetlerin, dünyaya barış ve huzur getiremediğini söyledi.

Son dönemde Akdeniz’de yaşanan gelişmelere ilişkin Erdoğan, “Bağırmalarıyla, çağırmalarıyla biz bu gemilerimizi oradan çekmeyiz.” diye konuştu.