Erdoğan: Geçtiğimiz 16 yılda kültür ve sanat alanında mesafe alamadık

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ödül Töreni'nde konuştu.

Erdoğan: Geçtiğimiz 16 yılda kültür ve sanat alanında mesafe alamadık

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ödül Töreni’nde konuştu.

“Malvarlığımızı korumak ve geleceğe taşımak için kültür ve sanata ihtiyacımız var.” diyen Erdoğan, kültür ve sanat insanlarıyla sürekli istişare içinde olmaya ihtimam göstermelerine rağmen, geçtiğimiz 16 yıla kültür-sanat alanında yeteri kadar mesafe kat edemediklerini, kendisinin de buna hep hayıflandığını belirtti.

Erdoğan’ın konuşmalarından bazı satırlar şöyle:

“Rahmetli Menderes müzikte de yasakları kaldırarak milletin adamının olduğunu göstermiştir. Ödül vereceğimiz sanat kurumunun başına Emin Ongan’ın eklenmiş olmasını vefa örneği olarak adlandırıyorum. Ara Güler, gerçek bir beyefendiydi. Uluslararası alanda bayrağımızı temsil eden kültür sanat insanlarının her birini tebrik ediyorum.

Bir toplumda sanat ve edebiyat felç olmuşsa ortak değerlerin yaratılması zordur. Gelişmiş bir mimari anlayışı yoksa özgün kimlik yansıtması beklenemez. Kültür sanata önem veren devletler tarihin sayfalarında kadim bir medeniyet olarak kaydedilme şerefine nail oluyor. Sadece maddi varlıklarla hüküm süren toplumlar tarihte kalıcı izler bırakamadı. Bize düşen görev devraldığımız medeniyet hazinesine yaraşır şekilde davranmak.

KÜLTÜR VE SANATA İHTİYACIMIZ VAR

Nasıl adlandırılmış olursa olsun, coğrafyamızın birikimini değere dönüştüren, insanı merkeze alan sanat eserleri yeryüzündeki varlığımızı daha da anlamlı kılmıştır. Bizim sanatımızda mimari eserimiz sadece mimari eser değil, taştan ahşaptan daha fazladır. Hangi sanat dalında olursa olsun devletimize düşen, nitelikli üretimi desteklemektir. Bize göre bu topraklardaki birlik, beraberlik ve muhabbetin gerisinde kültür ve sanat alanındaki eşsiz zenginliğimiz bulunuyor. Malvarlığımızı korumak ve geleceğe taşımak için kültür ve sanata ihtiyacımız var. Sorumluluk üstlendiğimiz her yerde bu konuya ehemmiyet verdik.

BEKA MESELESİ OLARAK GÖRÜYORUM

Hükümetlerimiz döneminde kültür sanat alanına özel önem verdik. Kültür ve sanat insanlarımızla sürekli istişare içinde olmaya ihtimam gösterdik. Buna rağmen, geçtiğimiz 16 yıla baktığımda kültür-sanat alanında yeteri kadar mesafe kat edemediğimizden dolayı hep hayıflanırım, içlerinirim. Bunu en az terörle mücadele, dış politika gibi önemli bir beka meselesi olarak görüyorum. Bu konuda Bakanlığımıza büyük görev düşüyor.”