Erdoğan epey geçmişe gitti: Refah Partisi olarak...

"Hazan yaprakları gibi milletin önünde sürüklenmemizi bekliyorlar ama buna fırsat vermeyeceğiz. Ne kadar güçlü eserse essin kendimizi yıkıcı rüzgârın akışına bırakmayacağız."

Erdoğan epey geçmişe gitti: Refah Partisi olarak...

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam kampında konuştu.

Erdoğan, ‘Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP lider Devlet Bahçeli hakkında konuşurken, “Sayın Bahçeli’ye geçmiş olsun dileklerini şahsım katında tüm refah Partisi olarak ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı. Tayyip Erdoğan daha sonra ‘Ak Parti olarak…’ diyerek sözlerini düzeltti.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Kendini milli iradenin üstünde görenleri kazıyıp attık.”

“Sırtını millete değil de başka güçlere dayayan herkes tepe taklak yuvarlanıyor. Terör örgütü üzerinden ülkemizi esir almaya çalışanların oyunları boşa çıkıyor.”

“Sayın Bahçeli’ye geçmiş olsun dileklerini şahsım katında tüm refah Partisi olarak ifade etmek istiyorum. Ak Parti olarak.”

“Bu hizmetleri milletimize en doğru ve etkili şekilde anlatmalıyız. Elbette bununla yetinmeyecek yeni ve toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak projeler geliştireceğiz. Ülkemizdeki her bir vatandaşın geleceği için hayat kurmaya ve bunları hayata geçirmeye devam edeceğiz. Türkiye’yi 2023 hedeflerine mutlaka ama mutlaka ulaştıracağız.”

“Ak Parti’nin kendisine sağladığı gücü millete tepeden bakmak sadece şahsi çıkarlarını kullanan zihniyetin partimizin çatısı altında yeri yoktur.”

“Hiç kimsenin üstlendiği sorumluluğu yerine getirmeyip her şeyi bir üste, özellikle de şahsıma havale etme kolaycılığına hakkı yoktur. Bu biz ciddi manada üzüyor. ‘Efendi böyle istedi.’ Haberimiz yok ama bunun istismarını yapanlar var. Bunu tüm milletime duyuruyorum. Şunu herkes bilmelidir ki bunların hepsi fırsatçılıktır. Bu fırsatçılığa izin vermeyeceğiz.”

“Ak Parti şu anda 10 milyon 500 bine varan bir üye sayısına sahiptir. Üyelik şuurunu çok farklı bir yere çıkarmalıyız.”

Yükümüz ne kadar ağır olursa olsun seferin de tahammülün de içimizde olduğunu unutmayan bir bilinçle davamıza sıkı sıkıya sarılmakta kararlıyız. AK Parti saflarına katılan her kesimden her anlayıştan insanımızı işte bu büyük medeniyet davamıza ortak etmekte mükellefiz.

HAZAN YAPRAKLARI GİBİ SÜRÜKLENMEMİZİ BEKLİYORLAR

“Bu kapıdan içeri girmiş herkesin, özellikle hanım kardeşlerimizin ve kardeşlerimizin pratikleriyle olumlu gelişmeleri sağlamış olmalıyız. Bunu temin edemediysek işimizi eksik yapıyoruz demektir. İstikameti belli olmayan herhangi bir araç nasıl kaybolup giderse medeniyet davası olmayan bir toplumun da akıbeti budur.”

“Hazan yaprakları gibi milletin önünde sürüklenmemizi bekliyorlar ama buna fırsat vermeyeceğiz. Ne kadar güçlü eserse essin kendimizi yıkıcı rüzgârın akışına bırakmayacağız.”

“Bugün karşımızda duran her meseleye aynı anlayışla yaklaşıyor üzerine gidiyoruz. Fitne odakları bizi yıldırmasın. Bunlara karşı biz kardeşlik bağlarımızı özellikle de Ancak inananlar kardeştir düsturuyla aşarak yolumuza devam ediyoruz. Bizim medeniyetimiz bu ülkenin her vatandaşını kucaklayabilir.”

“Hedeflerimize ulaşmak üzere çıkacağımız yolculuk için sabahı bekleyemeyiz.”

“En çok ihmal ettiğimiz hususların eğitim ve kültür olduğunu her fırsatta ifade ediyorum. Dolayısıyla hemen şu an harekete geçmeliyiz. Çünkü zaten bir gecikme söz konusu. Yeni neslin ufkunun geliştiği, azmi en büyük umut kaynağımızdır. Bize düşen elimizdeki bu kıymeti medeniyet değerlerimizle teşhis ederek paha biçilemez bir hazine haline dönüştürmektir.”

YÜZDE 40 SÖYLEMİ

“Türkiye’yi başka türlü dize getirmeyeceklerini görenler tüm güçleriyle AK Parti’nin üzerine yükleniyorlar. Saldırıların sebebi şahsımın veya tek tek isimlere değil temsil etiğimiz davanın en büyük tehdit olarak görülmesindendir. Bu dava bakîdir. Bu kadro tek yürek tek bilek olduğu müddetçe ne dışarıdan ne içeriden hiçbir güç bizi hedeflerimize yürümekten alı koyamaz.”

“Biz bu ülkenin dünüydük, biz bu ülkenin bugünüyüz, inşallah yarını da olacağız.”

“Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini ülkemize kazandırdık. Birinci yılını geride bıraktığımız sistemin uzun yıllar boyunca ülkemizin ihtiyaçlarını karşılayacağını düşünüyorum.”

“Cumhurbaşkanının seçilme oranının yüzde 50’den 40’a düşürülmesiyle ilgili ne düşüncemiz ne niyetimiz ne planımız ne de çabamız söz konusudur. Bu tür atıfta bulunanlar aynaya baksınlar. Biz bir şeyi kayda geçirdiğimiz zaman bu iş bitmiştir.”

“Türkiye’de bir daha hiç kimsenin küçük bir azınlığa dayanarak millete zulüm etmemesi için bunu koruyacağız. CHP bundan kendine bir şey çıkarmaya çalışıyor. Bundan sana bir şey çıkmaz. Buradan sana kemik de düşmez. 50+1 bu sistemin omurgasıdır.”

“Eksiklikler tespit ediyorsanız ilgili mercilere, cumhurbaşkanlığı yardımcılığına bildirirsiniz. Biz de değerlendirmesini yapar, bunlardan kaçınmaz gerekeni yaparız. bu kadar basittir. Alışkanlıkları değiştirmek kolay olmuyor. Eski sistemin alışkanlıklarıyla yeni sistemi uygulamak kolay olmuyor.”

YARGI REFORMU

“Yeni yasama döneminde Meclisimizden en büyük beklentimizden biri, yargı reformu çerçevesinde hazırlanan kanun tekliflerini sonuçlandırmaktır.”

“Yargı Reformu’nda ikinci paket hazırlanıyor. Denetimli serbestlik süresi yeniden belirleniyor.”

“Çocukların anne babaya tesliminin icra ve iflas sisteminin dışına çıkartılması konusu da ikinci pakette yer alıyor.”

“İkinci pakette yer alan bir husus noterli kurumunun daha etkin hale getirilmesidir. Noter ve noter yardımcılığı için sınav getirilmesi, bazı çekişmesiz yargı işlerinin noterde yürütülmesiyle ilgili düzenleme de bu başlık altında düzenlenecektir. Yoksulluk nafakasıyla ilgili tartışmaları sona erdirmeye yönelik düzenle edilen sorunların çözülmesi yer alıyor. Denetimli serbestliğin maktu yerine orantılı uygulamasını esas alan bir düzenleme özel infaz usullerinin kapsamını da genişletiyor. Böylece infazın ıslah amacına uygun olarak gerçekleştirilmesi yönünde işlemlerin kaydedilmesi hedefleniyor.”

“Sadece rejim bölgesine değil, bölücü terör örgütünün işgali altındaki yerlere de kimse dönmüyorsa bunun bir sebebi var.”

“Ülkemizi terör örgütünden uzak tutmak için sürekli yüzümüze gülen, diplomatik söz oyunlarıyla oyalayanlara diyoruz ki artık söz bitti. Hazırlıklarımızı yaptık, harekat planlarımızı tamamladık, gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma vakti belki bugün, belki yarın denebilecek kadar yakındır. Hem karadan hem havadan bu harekatı yürüteceğiz. Fırat’ın doğusuyla ilgili muhataplarımıza her türlü ikazı yaptık. Yeteri kadar da sabırla davrandık. Kara devriyesiymiş, hava devriyesiymiş bütün bunların hikaye olduğunu görüyoruz. Müttefiklerimize sorumuz gayet açıktır, siz SDG adıyla gözlerden kaçırmaya çalıştığınız PKK/YPG’yi terör örgütü olarak tanıyor musunuz, tanımıyor musunuz bunu açıklayın? Amacımız Fırat’ın doğusunu da, altını çiziyorum, barış pınarlarıyla sulamaktır. Bu bölgede 2 milyon kişiyi iskan etmeyi planlıyoruz.”

EKONOMİDE SUÇLU YİNE GEZİ!

“Ekonomi hiç şüphesiz en başta gelen konumuzdur. Bugün Türkiye 17 yıl öncesinden çok farklı bir yerde duruyor. Hayata geçirdiğimiz ekonomik durumlarla ülkemizin çevresini değiştirdik. Türkiye’nin 2000’ler öncesiyle mukayese edilemeyecek bir güce sahip olduğu ortada.”

“Son yıllarda küresel çaplı spekülatif saldırların odağında yer almamıza rağmen bu güçlü konumumuzu korumayı başardık.”

“Bugün Türkiye son dönemde aldığımız tedbirlerle küresel ticaret savaşların etkilerine en hazırlıklı ülkelerin başında geliyor. YEP’de orta ve uzun vadede sürdürülebilir ve dengeli bir büyümeyi sağlamanın yolunda kararlılıkla ilerliyoruz. Kısa vadedeki gelişmelerin büyüme oranımızla ilgili ortaya çıkardığı çelişkiler içeride ve dışarıda giderilmiştir. Ülkemizin bu yılı pozitif büyüme ile çıkaracağı değerlendirmeler yayınlanıyor. Uyguladığımız programın en büyük kazanımını cari dengede elde ettik.”

“Bütün karalamalara rağmen yapısal reformların da desteğiyle cari dengedeki açık sorununu bir daha geri gelmemek üzere kapatmış bulunuyoruz. Enflasyonu yeniden tek haneli rakamlara indirmeyi başardık. Faiz 7 küsürdeydi neyi patlattılar, Gezi olaylarını. Niye? Çünkü Türkiye’nin bir yerden önünü kesmeleri gerekiyordu. İşte o işin başını çekenler şimdi hesap veriyorlar. Bir anda yüzde 40’ların üzerine faiz çıktı. Şimdi ise yeniden faiz indirilmek suretiyle enflasyonun da indiğini görüyoruz. Farklı etkenler de yok değil var ama bu işin ana belirleyeni biliniz ki faizdir, faiz de enflasyonun ana tetikleyicisidir. İddia ile söylüyorum faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Bunun tersini birileri hâlâ söyleyerek bizi aldatmaya çalışıyor.”

“Bu programla milletimize verimliliği, büyümeyi adaletli paylaşımı esas alan bir ekonomi programı vadediyoruz.”

“Türk Akımı’nın deniz altından geçen kısmını geçtiğimiz yıl tamamlamıştık. Bu sene sonuna doğru Türk Akımı’nda ilk gaz akışını Rusya’dan gerçekleştiriyoruz.”

“Gelecekte gıdayı kontrol edenin dünyayı da kontrol edeceği gerçeği giderek netleşiyor.”

OPERASYON MESAJI

“Fırat’ın doğusuyla ilgili muhataplarımıza her türlü ikazı yaptık. Yeteri kadar da sabırla davrandık. Kara devriyesiymiş, hava devriyesiymiş bütün bunların hikaye olduğunu görüyoruz.”

“Ülkemizi terör örgütünden uzak tutmak için sürekli yüzümüze gülenlere diyoruz ki artık söz bitti. Bir taraftan Irak tarafından 30 bin civarında TIR’ı Suriye’ye sokacaksınız, silah, mühimmat yüklü bunları terör örgütüne teslim edeceksiniz sonra stratejik ortağız diyeceksiniz. Hazırlıklarımızı yaptık, harekat planlarımızı tamamladık. gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma ihtimali belki bugün belki yarın denecek kadar yakın. Hem karadan hem de havadan bu harekatı yöneteceğiz.”