Erdoğan: Ekmekle oynamak insanlığa sığmaz, biz kimseyi aşından etmedik...

Erdoğan, AKP, CHP ve MHP'li başkanlar da aralarında 30 ilin büyükşehir belediye başkanlarını Saray'da kabul etti.

Erdoğan: Ekmekle oynamak insanlığa sığmaz, biz kimseyi aşından etmedik...

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önceden davet ettiği 29 büyükşehirin belediye başkanlarıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir araya geldi. CHP’li Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Çin’de olması gerekçesiyle toplantıda yer almadı.

Erdoğan başkanlara hitap ettiği konuşmasında işçi haklarından dem vurdu, “Bazı belediyelerimizde yaşanan hadiseleri üzüntüyle takip ediyoruz. Biz İBB’ye geldiğimizde 2-3 dönem öncesinden kalma personeller vardı. Kaldığı yeri hak eden insanlara dokunmadım. Ne personelle, ne araçlarla uğraştık” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

“EN BÜYÜK CEVABIMIZ BU ÖZGÜRLÜK TABLOSU”

Türkiye’ye karşı eleştirilere verilecek en büyük cevabımız bu özgürlük tablosudur. Seçim sürecindeki rekabeti meydanlarda bırakan, sandıktan çıkan iradeye herkesin teslim olduğu bu güzel manzara geleceğimizin de en büyük teminatıdır. Artık şehrinizdeki herkesin belediye başkanı olarak görev yapacağınıza inanıyorum. Tüm bakanlarımız taleplerinizle ilgili değerlendirme yapmak üzere bizimle beraber. İlgili politika kurulu üyelerimiz de buradadır. Burada ortaya koyduğumuz fotoğrafı çok önemli görüyorum. Milletimizin bizlerden istediği görüntünün bu olduğuna eminim. Nüfusumuzun 4’te 3’ü 30 büyükşehirde yaşıyor. Büyük bir sorumluluğun altına girmiş bulunuyorsunuz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile devletin başı olma sıfatı yanında yürütmenin de temsilcisi konumuna gelmiş bulunuyoruz.

“TÜM BELEDİYELER MALİ SIKINTIDA”

Tüm belediyelerimiz neredeyse mali sıkıntı yaşıyor. Tüm belediye başkanlarımızın tespitleri sonucunda bu sorunları giderebiliriz.

“EKMEKLE OYNAMAK İNSANLIĞA SIĞMAZ”

Hepimizin bulunduğu yerler polemik değil eser siyaseti üretme makamlarıdır. Belediye başkanlarının görevi devr-i sabık peşinde koşmak değil. Medyada her gün belediyelerle ilgili sendika değiştirme baskısından işten atmalara kadar pek çok habere rastlıyoruz. Kağıt üzerinde bir toplam olarak önünüze gelen personel sayısındaki her rakam bir insana tekabül ediyor. Kapının önüne konan canları yanan insanların ahı üzerinde ne siyaset ne hizmet bina edilebilir. Varsa birkaç kötü örnek bahane edilerek yüzlerce kişinin ekmeğiyle oynanması ne adalete ne insanlığa sığar. Keyfi uygulamalara maruz kalmamaları için sayıları milyonu bulan işçileri sözleşmeli statüyle kadroya geçirdik. Buna rağmen bazı belediyelerimizde yaşanan hadiseleri üzüntüyle takip ediyoruz. Biz İBB’de göreve geldiğimizde hak eden kimseye dokunmadım, yerinden aşından etmedik. Tüm belediye başkanlarımızdan aynı hassasiyeti bekliyoruz.”

Erdoğan’ın konuşmasının ardından belediye başkanlarıyla istişare bölümüne geçildi.