Erdoğan bu kez İran'a çattı: Bu şekilde ihanet olur mu, kınıyorum...

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Soçi'deki zirve öncesi İran yönetimini hedef aldı. Erdoğan, İran makamlarından askeri harekata karşı tepkiler gelmesi üzerine "Üyeler birbirine bu şekilde ihanet eder mi? Ben kendilerini ciddi manada kınıyorum." dedi.

Erdoğan bu kez İran'a çattı: Bu şekilde ihanet olur mu, kınıyorum...

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya seyahati öncesi Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde başlatılan ve 120 saat ateşkes ilan edilen sınır ötesi askeri harekata ilişkin olarak “Putin ile Suriye’deki gelişmeleri konuşacağım” dedi. Erdoğan, İran’ın harekata ilişkin tepkisini de eleştirerek “Biz Soçi mutabakatının 3 taraf ülkesiyiz. Bu yapılanlar yanlıştır. Bu süreçle ilgili olarak kendilerini ciddi manada kınıyorum.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

-Sayın Putin ile yapacağımız görüşmenin ağırlıklı bölümü Suriye’de yaşanan gelişmelerden oluşacak.
Barış Pınarı Harekâtı ile 2200 kilometrekarelik alan terörden arındırıldı, 444 kilometrenin terörden temizlenmesini hedefliyoruz.

-Amerika’nın ülkemize verdiği sözler tutulmazsa, harekatımızı kaldığı yerden bu sefer çok daha büyük bir kararlılıkla devam ettireceğiz.

-Vicdan ve vizyon sahibi tüm ülkelerin, Suriyelilerin vatan hasretini sonlandıracak bu projeye destek vermesini bekliyoruz. Yoksa Türkiye 8 yıldır tek başına sırtında taşıdığı bu yükü kaldıramaz.

-Şimdiye kadar İran’ın da katkılarıyla sahada sükunetin sağlanması için çok büyük bir çaba harcadık.

-Türkiye ile Rusya, terörün her türlüsüyle mücadele konusunda hemfikirdir.

-Barış Pınarı Harekâtı, Türkiye’nin güvenliğinin yanında Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini de garanti altına alacaktır.

-Suriye’nin geleceğinde YPG, PKK gibi örgütlere yer yoktur, olmayacaktır.

-Putin ile rejim unsurlarının bulunduğu alanlardaki YPG varlığının sonlandırılması konusunda da görüşmelerde bulunacağız.

(Macron’un ‘Çatışmasızlık süresi uzatılsın’ teklifi ile ilgili soru üzerine) Macron’dan bana böyle bir teklif gelmedi, kendisi zaten bu tür konuları genellikle teröristlerle görüşmeyi tercih ediyor. Bizim bu konudaki muhatabımız Fransa değil ABD’dir.

(İran’dan harekata gelen tepkiler) İran’dan gelen açıklamalar ciddi manada üzüntüye sebep olmuştur. 15-20 yıl önceye kadar nükleer başlıklı silahlar konusuda Erdoğan’ın takındığı tavırları tüm dünya bilir. Bütün bu tavrı herşeye rağmen yaptık. Ama maalesef İran’dan çatlak sesler çıkıyor. Başta sayın Ruhani olmak üzere bunları susturmaları gerekirdi. Soçi mutabakatının 3 tane üyesiyiz. Biz bu süreci nasıl yürüteceğiz? Üyeler birbirine bu şekilde ihanet eder mi? Ben kendilerini ciddi manada kınıyorum.

ÖNCE BAŞBAŞA ARDINDAN HEYETLER ARASI GÖRÜŞME

Erdoğan Moskova’da Devlet Başkanlığı Rezidansı’nda Putin’le baş başa gerçekleştirecekleri görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmeye katılacak.