Erdoğan: Bağdadi'nin çevresinden 13 kişiyi yakaladık

Macaristan'da açıklamalarda bulunan Erdoğan, "IŞİD'in öldürülen lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin çevresinden 13 kişinin yakalandığını belirterek "Eşini ablasını çevresini yakaladık" ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Bağdadi'nin çevresinden 13 kişiyi yakaladık

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Başbakanı Victor Orban ile ortak basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında konuşan Macaristan Başbakanı Victor Orban’ın açıklamalarında öne çıkan noktalar şöyle:

“Türkiye NATO’nun en büyük ikinci askeri gücü.

Türkiye sadece stratejik ortağımız değil, enerji alanında da ortağımız. enerjide bağımsız kalmak istiyorsak Türkiye’ye ihtiyacımız var. Türkiye kendisine düşen görevi yaptı, biz de üstümüze düşeni yapmaya çalışıyoruz. Türkiye’den Avrupa’ya gaz gelebilir. En geç 2021 sonuna kadar bu kanaldan Macaristan’a gaz gelebilir.”

Orban’ın ardından konuşan Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Gerek dar çerçevede gerekse heyetler arasında yaptığımız ve 10 maddelik anlaşmaya nokta koyduğumuz görüşmelerin hayırlı olmasını diliyorum. NATO üyelerinin böyle bir görüşme yapması affedilebilir değildir.

Stratejik işbirliğimizin ilerlemesi için atılması gereken adımların neler olduğunu, neler yapabileceğimizin üzerinde durduk.

2018’de 2,6 milyar dolarlık ticaret hacmimizi 6 milyar dolara çıkarmak için sayın Başbakanla aramızda bir irade birliği var. Macaristan ve Türkiye bunu gerçekleştirmeye kabildir.

Macaristan’dan 15 iş adamımız, aynı şekilde Türkiye’den… Bir toplantı gerçekleştireceğiz, birlikte atılacak adımları, üçüncü ülkelerde neler yapılabileceğini görüşeceğiz.

Savunma sanayi alanında projelerimizi hayata geçirmede kararlıyız. Maarif Vakfımıza ait okulumuzun faaliyete geçebilmesi için sayın Başbakan’a teşekkür etmek isterim. Macaristan’ın temel müfredatını uygulayacak okulumuz 2020 Eylül ayında eğitime başlayacak.

Macaristan’ın ülkemizin AB sürecine sağladığı destek kıymetlidir. AB’nin son dönemde izlediği tutum yapıcı olmaktan uzaktır. Türkiye’nin tam üyeliğinin AB’ye katacağı katkısının kavranması gerekir.

Bağdadi’nin yakın çevresinden 13 kişi elimizde, Eşini ablasını çevresini yakaladık.”