Erdoğan, AYM'nin iptal kararı verdiği Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nü ziyaret edecek

Van Gölü kıyısına yapılan Cumhurbaşkanlığı Köşkü için torba yasa ile getirilen kanun AYM'nin kararı ile iptal edilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın durdurulması beklenen inşaat alanını ziyaret edeceği öğrenildi.

Erdoğan, AYM'nin iptal kararı verdiği Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nü ziyaret edecek

Bitlis’in Ahlat ilçesinde Van Gölü kıyısına yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı Köşkü için çıkarılan yasa CHP’nin konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıması sonucu iptal edilmişti.

Yeniçağ’dan Erdem Avşar’ın haberine göre, sarayın yapılması için iktidarın ocak ayında çıkardığı ‘torba yasa’ ile Kıyı Yasası’na madde ve krokiler eklenmişti. CHP’nin başvurusu üzerine söz konusu maddeyi inceleyen Anayasa Mahkemesi  düzenlemeyi anayasanın cumhuriyetin niteliklerinin sıralandığı 2. maddesi, kıyılardan yararlanma başlıklı 43. maddesi ile sağlık hizmetleri ve çevrenin korunması başlıklı 56. maddelerine aykırı bularak iptal etti. Yasadaki maddenin yanı sıra yasaya ekli krokiler de iptal edildi.

AYM’nin kararı ile inşaatın akıbeti soru işaretlerine neden olurken yeni bir gelişme yaşandı.

Söz konusu yasa için AYM’nin iptal kararı vermesinin ardından durdurulması beklenen inşaatı AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ziyaret edeceği öğrenildi.

Malazgirt Zaferi’nin 948. yıl dönümü için Ahlat’a gidecek olan Erdoğan’ın buradaki programı kapsamında inşaat alanını ziyaret etmesi bekleniyor. Erdoğan’ın inşaat alanını ziyareti ise AYM’nin iptal kararına rağmen inşaatın devam edeceği şeklinde yorumlandı.