Erdoğan 8 Mart Buluşması'nda: Kadınlara hep öncelik veriyoruz, kabinede 2 kadın bakanımız var

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa’da 'Türkiye 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Buluşması' programında konuşuyor.

Erdoğan 8 Mart Buluşması'nda: Kadınlara hep öncelik veriyoruz, kabinede 2 kadın bakanımız var

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’da 8 Mart Programı’nda konuşuyor. Erdoğan, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’ne ilişkin olarak “Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de kadınlara haksızlık yapılmıştır. Kadınlarımızı hak ettikleri yere getirmenin gayreti içinde olduk” sözlerine yer verdi

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan kısımlar şöyle:

”İnsan dediğimiz varlığın bir yanı erkek bir yanı da kadındır. Kadınlara çok haksızlık, adaletsizlik yapılmıştır. Kadınları bu tür haksızlıklardan kurtarmak istediğini söyleyenler onları daha kötü bir duruma sürüklemiştir. Hep kadınlarımızın yanında yer aldık .Kadınlarımızı hak ettikleri yere getirmek için gayret ettik. İstanbul il başkanlığı ve Beyoğlu belediye adaylığından başlayarak sorumluluk üstlendiğim her dönemde kadınlarımızla beraber yürüdük. Kadınlarımız hep en önde yer alıyor.”

”Merhum annem ile eşim ve kızlarım en büyük destekçim olmuşlardır. Kadın eli değmesi diyoruz ya kadın ellerinin değmesi sayesinde bu günlere gelmişimdir. Değerli hanımefendiler Anadolu demek Anadolu kadını demek. Anadolu kadını bu topraklar gibi çilekeştir, kurucudur, yapıcıdır, hep ayakta kalandır. Bu topraklara vatanımız diye sarılabiliyorsak bundan kadınlarımızın önemli bir yeri vardır.”

Kabinede 2 kadın bakanımız var

”15 Temmuz gecesi darbecilerin karşısına aslanlar gibi dikilen kadınlarımızı ömrümüz boyunca şükranla yaad edeceğiz. Kadınlarımızı niçin toplumsal hayatta hak etikleri yere ulaştırmamız gerektiğinin en somut halidir. Biz kadınlarımııza partimizde hep öncelik veriyoruz. AK Parti’nin kadın kollarında 4,5 milyon kadın üyemiz var. Kabine’de iki kadın bakanımız var.”

‘Aile yapımızı sarsmaya yönelik saldırılar altındayız’

”Aile yapımızı sarsmaya yönelik saldırılar altındayız. Bu saldırılar dolaylı yolla yapılıyor. Bireyi ailesinden kopardığınızda onu istediğiniz gibi savunmanız, korkutmanız, kullanmanız kolaylaşır. Şehirleşmenin artmasıyla anne baba çocuklar ve torunlardan oluışan geniş aile ciddi oranda ortadan kalktı. Çekirdek aileye döndük. Birileri buna bile tahammül edemiyor. Böyle bir felakete asla izin vermeyeceğiz. 3 çocuk tavsiyemi özel hayata müdahale gibi göstermek için çabalıyor. Urfalı kardaşlerim bu kabloda çok parlak. Bugün 4 çocuğa sahip olduğum için Rabbime hamd ediyorum. Ama az keşke daha çok oldaydı. Milletimizi bu konuda daha çok destekleyeceğiz.”