EPDK, Shell Petrol AŞ hakkında soruşturma başlattı

EPDK, Shell Petrol AŞ hakkında, "bayilere talep ettikleri akaryakıtı vermediği veya sınırlı miktarda verdiği" iddiasıyla soruşturma başlattı.

EPDK, Shell Petrol AŞ hakkında soruşturma başlattı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) akaryakıt tekeli Shell Petrol AŞ hakkında “bayilere istediği akaryakıtı vermediği veya veya sınırlı miktarda verdiği” iddialarıyla ilgili soruşturma başlattı.

Kurumdan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Shell Petrol A.Ş’nin herhangi bir arz sıkıntısı yaşanmamasına rağmen, bayilerinin istediği akaryakıtı vermediği ya da çok sınırlı miktarda verdiği gelen şikayetler doğrultusunda tespit edilmiştir.

İsmi ne olursa olsun, hiçbir dağıtım şirketinin serbest piyasa koşullarında belirlenen akaryakıt fiyatları üzerinden manipülasyon yapmasına ve tüketiciyi mağdur etmesine izin verilmeyeceği bilinmelidir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu piyasa faaliyetlerini bozacak bu tip girişimlerle ilgili gerekli adımları atmakta tereddüt göstermeyecektir.

Shell Dağıtım şirketi ile ilgili soruşturma süreci başlatılmış olup gerek görülmesi halinde cezai işlem uygulanacaktır.

Bütün dağıtım şirketlerimizin üzerine düşen sorumluluğu bihakkın yerine getirmesine rağmen tek bir şirketten kaynaklanan bu olayın tekrarlanmaması, akaryakıt piyasamızın sağlıklı işleyişi açısından büyük önem taşımaktadır.”