Emniyet Genel Müdürlüğü'nden açıklama: İBB'nin bize borcu var

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden, İstanbul Büyükşehir Belediyesi kasasından emniyet binalarının yapımı için yaklaşık 445 milyon TL harcandığı haberlerine ilişkin açıklama yapıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden açıklama: İBB'nin bize borcu var

İBB’nin AKP döneminde, 11 farklı şehirde 12 emniyet binası inşa edilmesi için ihale yaptığı, Emniyet müdürlüğü, polis lojmanı ve çevik kuvvet hizmet binaları yapımı için İBB kasasından yaklaşık 445 milyon TL harcandığı ortaya çıkmıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından söz konusu haberlere ilişkin açıklama yapıldı.

EGM’den yapılan açıklamada ”Emniyet Genel Müdürlüğünün taşra ve merkez teşkilatının hizmet binası ihtiyaçlarının sanki bedelsiz bir şekilde karşılandığı yönünde algı oluşturulmaya çalışılmaktadır.” denilerek yapılan protokol kapsamında İBB’nin borçlu durumda olduğu ifade edildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bugün bazı basın yayın organlarında ‘Ak Parti’li İBB Emniyet Müdürlüğü’ne Çalışmış’ başlıklı haberde yer alan bilgiler çarpıtılarak, önceki dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü’nün taşra ve merkez teşkilatının hizmet binası ihtiyaçlarının sanki “bedelsiz” bir şekilde karşılandığı yönünde algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Söz konusu haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamaya gerek duyulmuştur;

Emniyet Genel Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında 07/04/2012 tarihinde imzalanan protokol ile Genel Müdürlüğümüze ait bir taşınmazın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına devri gerçekleştirilmiştir. Söz konusu protokolle Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez ve Taşra Teşkilatı taşınmaz ihtiyaçlarının giderilmesi amaçlanmıştır.

Protokole konu olan taşınmaz, 11/10/2012 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na devredilmiş olup, devri karşılığında bugüne kadar; 1 adet il emniyet müdürlüğü, 3 adet çevik kuvvet, 3 adet ilçe emniyet müdürlüğü, 1 adet ilçe emniyet amirliği hizmet binaları ile 335 adet lojman olmak üzere toplam 9 iş tamamlanmıştır. Ayrıca, Protokol kapsamında da 1 adet çevik kuvvet, 1 adet il emniyet müdürlüğü ile 700 adet lojman olmak üzere toplam 3 işin inşaatı devam etmektedir.

Protokol kapsamında sözleşmeye esas kaidelere göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin halihazırda protokole istinaden borcu bulunmaktadır. Kalan bedel ile Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez ve Taşra Teşkilatının taşınmaz ihtiyaçları karşılanacaktır.”