Emlak Konut'tan Galatasaray açıklaması: Fesh edildi

Emlak Konut'tan Galatasaray'ın Riva-Florya projesi hakkında açıklama geldi. Yapılan açıklamada "Galatasaray ile 2016'da imzaladığımız Riva-Florya protokollerinin feshi süreci başlatılmıştır" denildi.

Emlak Konut'tan Galatasaray açıklaması: Fesh edildi

Emlak Konut GYO, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, Galatasaray’la 2016 yılında imzalanan Riva ve Florya’daki arsa anlaşmalarının feshine başladığını duyurdu. Fesih sebebi olarak Galatasaray’ın şartları yerine getirmemesi gösterildi.

Emlak Konut’tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Galatasaray Spor Kulübü Derneği mülkiyetinde bulunan Beykoz İlçesi Riva Mahallesinde kain taşınmazlar ile Bakırköy İlçesi Florya Mahallesinde kain taşınmaz üzerinde proje geliştirmek amacıyla Galatasaray Spor Kulübü Derneği ile Şirketimiz arasında 2016 yılında imzalanan protokollerin feshi süreci başlatılmıştır. ”

‘MUSTAFA CENGİZ: DEVLETİMİZ…’

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Florya ve Riva projelerininin iptal sürecinin başlatıldığını KAP’a bildiren Emlak Konut için, “Çok şaşırdım” açıklamasını yaptı. Cengiz açıklamasının devamında “Son Divan’da Kemerburgaz konusunun durup dururken neden gündeme geldiğini anlamamıştım ama şimdi anlıyorum. Devletimiz asla bir sivil toplum kuruluşunu karşısına almaz. Florya ve Riva’da biz beklentilerimizi bulamadık, Emlak Konut da bulamadı; onlara da hak veriyorum. Şu anda konu adli bir sürece girdi. Galatasaray’ın devletimizi karşısına alması gibi bir durum söz konusu değil. Şu anda uygun şartları arıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sabah’ın haberine göre; kulübe ait Riva ve Florya’daki arsaların Aralık 2017’ye kadar Emlak Konut’a teslim edilmesi gerekiyordu. 2016’da imzalanan anlaşmaya göre kulüp 63 bin 230 metrekarelik arazide gerçekleştirilecek olan Florya projesinde taahhüt edilen 832 milyon 500 bin TL’nin yüzde 28,57’si (237 milyon 845 bin TL), Riva projesinden ise 952 milyon TL’nin %80’ini (761 milyon 600 bin TL) kazanacaktı.