Emine Erdoğan'dan 'çağrı': Giysileri hemen atmayalım, uzun ömürlü kıyafetlere dönelim

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, 'Sıfır Atık' zirvesinde, "giysilerin hemen atılmaması ve uzun süre giyilmesi" çağrısı yaptı.

Emine Erdoğan'dan 'çağrı': Giysileri hemen atmayalım, uzun ömürlü kıyafetlere dönelim

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, 2. Sıfır Atık Zirvesi’nde konuştu.

Son dönemde sık sık “çevre” alanında yapılan toplantı ve çalışmalarda boy gösteren Emine Erdoğan, zirvedeki konuşmasında tekstil ürünlerinin üretimi ve kullanımıyla ilgili “çağrı”larda bulundu.

Erdoğan, “Kullan-at, giy-at diye büyük bir başarı gibi sunulan yaşam tarzlarının aslında ne kadar ilkel olduğunun acilen fark edilmesi lazım. Bireyler olarak üzerimize düşüne yapmamız gerekiyor. Bu noktada Dünya Koruma Vakfı’nın başlattığı atık azaltma girişimini gönülden tebrik ediyorum. Kampanyaya dahil olan bütün sektör temsilcilerini de kutluyorum. Kullanıp hemen atmamak, yeniden kullanmak, uzun süre giymek, yeniden kazanmamız gereken reflekslerdir. Tekstil, dünyayı en çok kirleten endüstrilerden ikinci sırada yer alıyor” dedi.

“Tekstil üretimi dünyada son 15 yılda iki katına ulaşmış durumdadır. Çözülebilir maddelerden üretilmeyen tekstil ürünleri doğada 200 seneye kadar kalıyor. Bir kot pantolonun üretilmesi sonucunda 128 kilometrelik araba yolculuğunda oluşan gaz salınımı ortaya çıkıyor.” diyen Emine Erdoğan, “Düşünebiliyor musunuz? Bir adet pamuklu gömleğin üretimi için 2700 litre su kullanılıyor. Su tasarrufu yalnızca banyoda ya da bulaşık yıkarken suyu ziyan etmemek değildir.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Kullandığımız her ürünün kullanımında yapılan su miktarı da tasarruf kategorisinde değerlendirilmelidir. Dolayısıyla hızlı moda anlayışı yerine hayat biçimimizle özdeşleşmiş uzun ömürlü kıyafetlere dönüşü artık başlatmalıyız” çağrısı yaptı.

Erdoğan’ın bir çağrısı da tekstil sektörüne oldu. “Bütün sektör temsilcilerimize seslenmek istiyorum” diyen Erdoğan, “Lütfen ürettiğimiz her ürünün çevreye olan maliyetini ince ince hesap edelim. Paketlemeden önce buna gerek var mı diye düşünelim. İnanıyorum ki projeyi başlattığımız günden beri aldığımız yeni farkındalıklar katlanarak artacaktır.” ifadelerini kullandı.