Ekvador’da genel greve karşı OHAL ilan edildi

Ekvador Devlet Başkanı Moreno, ülkede ulaştırma işçilerinin genel grevi ve IMF politikalarına karşı büyüyen kitlesel eylemlerin ardından OHAL ilan etti.

Ekvador’da genel greve karşı OHAL ilan edildi

Ekvador’da Devlet Başkanı Lenin Moreno hükümetinin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yaptığı kemer sıkma anlaşması gereği ulaştırma alanında sağlanan akaryakıt desteklerini kaldırmasına karşı tepkiler büyüdü.

Başkent Quito başta olmak üzere kentlerde yapılan kitlesel eylemlerin yanı sıra toplu taşıma işçileri ülke çapında genel greve çıktı.

Devlet Başkanı Moreno, grev ve buna bağlı olarak çıkan olaylar nedeniyle İçişleri Bakanı Maria Paula Romo ve Savunma Bakanı Oswaldo Jarrin ile yaptığı güvenlik zirvesinin ardından tüm ülkede olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.

“Hükümeti sarsmak ve istikrarsızlık çıkarmak için kaos peşinde gruplar olduğunu” öne süren Moreno, buna izin vermeyeceklerini vurguladı ve yine hükümetin diyaloğa açık olduğunu belirtti.

Moreno’nun ilan ettiği olağanüstü hal, hükümete ulaşım ve gösteri haklarını kısıtlama, orduyu yollara ve şehir meydanlarına çıkarma imkanları sağlıyor ve 60 gün sürüyor.