Ekrem İmamoğlu: Ezanla büyüdüm, defalarca ezan okumuş birisiyim

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, 8 Mart yürüyüşünde "ezanın ıslıklandığı" iddiasına ilişkin soruya, "Ben ezanla büyüdüm, defalarca da ezan okumuş birisiyim. Orada bilinçli bir şekilde ezanın ıslıklanmadığını düşünüyorum" yanıtını verdi.

Ekrem İmamoğlu: Ezanla büyüdüm, defalarca ezan okumuş birisiyim

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Yeni Şafak gazetesinden Kemal Öztürk’ün sorularına yanıt verdi.

İstanbul’daki seçim anketlerinden son çıkan rakamlara ilişkin konuşan İmamoğlu, bu süreçte çok sayıda anket yaptırdığını açıklarken, “On yıllık siyasi yaşamımda anketlere hiç bu kadar inanasım olmamıştı. Adaylığımın konuşulduğu günden bu yana 3,5 aylık sürede, 80’e yakın anket yaptırdım. Bu anketlerde önde çıkıyorum” dedi.

“EZANLA BÜYÜDÜM, ISLIK YOK”

8 Mart günü İstiklal Caddesi’nde “ezanın ıslıklandığı” iddiasına ilişkin soruyu da yanıtlayan İmamoğlu, konuyla ilgili olmadığı halde muhazakar kökenini hatırlatıp “Ben ezanla büyüdüm, defalarca da ezan okumuş birisiyim.” demeyi ihmal etmezken, “Orada bilinçli bir şekilde ezanın ıslıklanmadığını düşünüyorum. Cumhurbaşkanı’nın şikâyetini de görüntüleri de izledim. Buradan yola çıkarak, ezanın kutsallığı üzerinden millete mesaj vermeyi doğru bulmuyorum, çok yanlış” ifadelerini kullandı.

“HER SÜRECE HAZIRIM”

İmamoğlu, “CHP’de popüler olanların daha sonra genel başkanlığa oynadığı”, kendisinin de böyle yapıp yapmayacağı şeklindeki soruya ise yanıtı verdi:

“Ben siyasi yol haritasının ya da siyasi kariyerin kişisel taleple oluşacağını düşünmüyorum. Kişisel talebe döndüğü andan itibaren kaybetmeye başlarsınız. Şu sürece kadar benim dışımdaki aktörler yol haritamı belirledi. Bazen toplum oldu, bazen partimin kurulları, kişileri oldu. Bundan sonra yol haritamı kendim belirlemem. Allah ömür verirse ben süreç içerisinde talepkâr olmayacağım. İnsanlar yön verdiği noktada marifetimin uygun olduğu her sürece hazırım”