Ekrem İmamoğlu: "1 Mayıs'ta Bakırköy'de olacağım"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den oluşan 1 Mayıs Komitesi’ni kabul etti. İmamoğlu, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu'nun 1 Mayıs çağrısı için "Sizlere destek olma adına, bir bölümünde mutlaka sizlerle olmaya çalışacağım, olacağım" dedi.

Ekrem İmamoğlu:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den oluşan 1 Mayıs Komitesi’ni kabul etti. İmamoğlu, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun 1 Mayıs çağrısı için “Sizlere destek olma adına, bir bölümünde mutlaka sizlerle olmaya çalışacağım, olacağım” dedi.

1 Mayıs Komitesi adına konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 1 Mayıs meydanının tarihsel olarak Taksim Meydanı olduğunu ancak bu taleplerinin karşılık bulmadığını söyledi.

Çerkezoğlu, “2013’ten bu yana yasakçı bir tutum söz konusu. Bu yasağı aşmak adına İstanbul Valisi ile görüşmeler yaptık ama sonuç alamadık. Sonuç olarak Bakırköy’deki pazar alanında kutlayacağız. 1 milyona yakın katılım bekliyoruz. İşçilere, emekçilere yakışır bir 1 Mayıs kutlamak istiyoruz. Sizi de 1 Mayıs’ta aramızda görmek istiyoruz. Sizi davet etmek için geldik. Salı günü burada yapacağınız etkinlik de önemli. Bizler de burada olacağız ve katkı sunacağız. Ulaşımla ilgili kolaylaştırıcı tedbirler konusunda desteğinizi bekliyoruz. Sendikalar ve partiler dışında birçok vatandaşımız da bağımsız olarak geliyor alana. Bu anlamda sizin İBB olarak kolaylaştırıcılığınız önemli” dedi.

“1 MAYIS’A 1 HAFTA KALA DEĞİL, 6-7 AY ÖNCESİNDEN OTURUP TARTIŞMAK GEREKİR”

1 Mayıs’ın önemli bir gün olduğunu kaydeden İmamoğlu, “1 Mayıs’ın hak ettiği ortama kavuşması için çalışırız. 1 Mayıs’a 1 hafta kala değil, belki 6-7 ay öncesinden oturup konuşmak, tartışmak, sohbet etmek, belki içine valiliği ve diğer unsurları da katarak İstanbul adına, emeğin şenliği, şöleni aynı zamanda da sorunların hatırlandığı, aksettirildiği bir gün olması lazım.” ifadesini kullandı.

“1 MAYIS, DEMOKRASİNİN EN CANLI ALANLARINDAN”

İmamoğlu, sözlerinin devamında “Demokrasinin en canlı alanlarından bir tanesi oluyor 1 Mayıs. Bunu, topluma da iyi anlatmamız gerekiyor. Başka türlü anlamlar yükleniyor ve toplum bundan olumsuz etkileniyor. Toplum da ‘Evet, 1 Mayıs buymuş’ dediğinde, bir bakmışsınız topyekun İstanbul’da herkesin çoluk katıldığı bir ortama da dönüşebilir. Bunu çalışmalıyız. Kalan günler içinde elimizden ne gelirse yaparız. Sizlere destek olma adına, bir bölümünde mutlaka sizlerle olmaya çalışacağım, olacağım” ifadesini kullandı.