EBRD, Hakan Atilla'nın CEO olarak atanmasının ardından Borsa İstanbul'dan çıkıyor

Reuters'ın haberine göre, Hakan Atilla'nın Borsa İstanbul'un Genel Müdürü olmasının ardından Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Borsa İstanbul'daki hisselerini satıyor.

EBRD, Hakan Atilla'nın CEO olarak atanmasının ardından Borsa İstanbul'dan çıkıyor

Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın Borsa İstanbul’un Genel Müdürü olmasının ardından Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Borsa İstanbul’daki hisselerini satıyor. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Borsa İstanbul’daki yüzde 10 hissesini en kısa sürede satmak istediğini Türkiye’deki yetkililere bildirdi.

Reuters’a bilgi veren iki kaynaktan biri, “EBRD Hakan Atilla’nın atanmasının ardından BIST’teki yüzde 10 hissesinin tamamını en kısa sürede satmaya karar verdiğini bildirdi” dedi.

ABD’nin İran yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle ABD’de hüküm giyen Halkbank eski Genel Müdürü Hakan Atilla, tahliye olduktan sonra geçen hafta Borsa İstanbul’a genel müdür olarak atanmıştı. Borsa İstanbul’un ikinci büyük hissedarı EBRD ise bu karara itiraz etmişti. EBRD İletişim Direktörü Jonathan Charles, karar alınırken bankaya danışılmadığını ve Atilla’nın ataması üzerine EBRD’nin ‘yatırımından çıkış hakkında sahip’ olduğunu ifade etmişti.

EBRD Aralık 2015’te Borsa İstanbul’un yüzde 10’unu satın almıştı.

EBRD ve Borsa İstanbul’dan henüz konuya ilişkin açıklama yapılmadı.