DYP, DSP, ANAP, MHP, GENÇ PARTİ ve CHP'den geçti, şimdi AKP'nin adayı...

AKP'nin Iğdır Belediye Başkan Adayı Adil Aşırım, 24 yıl içerisinde siyasi yelpazenin farklı yerlerinde bulunan 6 ayrı partiye girip çıkmasıyla dikkat çekiyor...

DYP, DSP, ANAP, MHP, GENÇ PARTİ ve CHP'den geçti, şimdi AKP'nin adayı...

AKP’nin Iğdır Belediye Başkan Adayı Adil Aşırım, siyasi hayatı boyunca girmedik parti bırakmamasıyla düzen siyasetinin 31 Mart seçimlerindeki en ibretlik isimlerinden biri olacak gibi görünüyor. Zira Aşırım, 24 yıllık siyasi hayatına hem sağdan hem “sol”dan tam 6 siyasi parti sığdırmayı başarmış bir “kariyer”e sahip.

30 yaşındayken siyaset yapmak için önce Tansu Çiller’in genel başkanı olduğu DYP’nin kapısını çalan Aşırım daha sonra DSP saflarına katıldı. 1995 Türkiye genel seçimlerinde DSP’den milletvekili seçilen Aşırım, 20. Dönem TBMM’de 4 yıl milletvekilliği yaptı.

İSTİFA EDİP ANAP’A GEÇTİ

Ocak 1996’da bir özel televizyonda “Ben sağın da sağında yetiştim. Aday olmak için DYP’ye gittim ama yer yoktu. Bu yüzden DSP’ye gittim. Iğdır’dan aday gösterildim. DSP’nin Iğdır’da örgütü ve tabanı yoktu. Bana ANAP’lı belediye başkanı sahip çıktı, destek oldu. Ben de zaten ANAP’a geçmeyi düşünüyorum” şeklinde bir açıklama yapınca kesin ihraç talebiyle DSP Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen Aşırım, Disiplin Kurulu kararını beklemedi ve 11 Ocak 1996’da DSP’den istifa etti.

ANAP MKYK üyeliğinde bulunan ve 1996 ile 2001 yılları arasında ANAP lideri Mesut Yılmaz’ın danışmanı olarak görev yapan Adil Aşırım, 2001-2003 yılları arasında da ANAP Dış İlişkiler Sekreterliği yaptı.

ANAP’I BIRAKTI MHP’YE GEÇTİ

Aşırım 2003 yılında ANAP’tan istifa ederek MHP’ye geçti.

MHP’DEN DE ÇIKTI GENÇ PARTİ’YE KATILDI

MHP’de kısa bir süre kalan Aşırım, 2004 yılında ise Genç Parti saflarına katıldı. 2004 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanı adayı olan Aşırım, daha sonra partinin genel başkan yardımcılığına getirildi. 2007 seçimlerinde Genç Parti’nin Antalya milletvekili adayı olan Aşırım, partisinin baraj altında kalması üzerine ise Meclis’e giremedi.

ORADAN CHP’YE

Aşırım yıllar sonra ise siyasi arenaya CHP adayı olarak döndü. 2015 seçimlerinde CHP’den Iğdır milletvekili adayı olan Aşırım, partisi yeterli oyu alamayınca milletvekili olamadı.

SON TERCİHİ AKP

54 yaşındaki Adil Aşırım’ın son partisi ise AKP oldu. AKP, Aşırım’ı Iğdır Belediye Başkan adayı olarak gösterdi.

AKŞENER AKP’YE BIRAKMIŞTI

‘İyi Parti’ Genel Başkanı Meral Akşener, Iğdır’da aday çıkarmayarak AKP-MHP ittifakını destekleyeceklerini belirtmişti. Akşener, “Bizim aday çıkarmamız durumunda belediyenin HDP’li olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Madem Iğdır’da HDP ile yarışacak bu sistem, biz Iğdır’da aday çıkarmayacağız. Bu yüzden AKP veya MHP’li bir belediye başkanının olmasında sakınca görmüyoruz.” demişti. Akşener’in bu kararı üzerine AKP’den de “teşekkür” mesajı gelmişti.