DSP'den AKP'nin 'kayyım' hamlesine destek

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, AKP'nin Van, Mardin ve Diyarbakır belediyelerine yönelik 'kayyım' hamlesine desteğini açıkladı.

DSP'den AKP'nin 'kayyım' hamlesine destek

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyım atanmasını “İçişleri Bakanlığı’nın gerekli inceleme ve tespitleri sonucunda PKK/KCK terör örgütleriyle organik ilişkileri ortaya çıkarılan üç Büyükşehir Belediye Başkanı’nın görevden uzaklaştırılmaları, devletin asli görevini yerine getirme sorumluluğunun tezahürüdür” sözleriyle destekledi.

Önder Aksakal Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“PKK/KCK terör örgütleriyle ilişkileri açığa çıkartılan üç Büyükşehir Belediye başkanının görevlerinden uzaklaştırılmaları, devletin asli görevini yerine getirme sorumluluğunun bir tezahürüdür. Halkın oylarıyla seçilerek göreve gelenler, Türkiye Cumhuriyeti yasalarının belirlediği çerçevede görevlerini ifa etmekle yükümlüdürler. Başka merkezlerden aldığı talimat ve telkinlerle bu sorumluluklarını unutanlara ve yetkilerini kötüye kullananlara karşı yasal zeminde bir hatırlatma gereklidir, yapılan da bundan ibarettir. Türkiye’nin birliğine, bütünlüğüne kastedilmesine izin verilemez. Bunlarla her türlü işbirliğine girenleri, bu yapıların lider konumunda bulunanları ‘gönüllerinde saklayanları’ artık Türk milleti açıkça görmektedir.”