Dört büyüklerin borçları dudak uçuklatmaya devam ediyor

Geçen sezon sonu itibariyle Fenerbahçe'nin 3,7 milyar lira, Galatasaray'ın 3,2 milyar lira, Beşiktaş'ın 2,6 milyar lira ve Trabzonspor'un 1,1 milyar lira borcu bulunuyor. Dört kulübün toplam borcu 10,6 milyar liraya ulaştı.

Dört büyüklerin borçları dudak uçuklatmaya devam ediyor

‘Dört büyükler’ olarak adlandırılan Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’un toplam borcu, geçen sezon itibariyle 10,6 milyar liraya ulaştı. Kulüpler borçlarına rağmen yaz transfer döneminde toplamda 51 futbolcuyu kadrosuna katarken, transferlerin sadece bu seneki maliyetleri menajer ücretleri hariç 716 milyon lirayı buldu.

Türkiye’de yaz transfer dönemi geride kalan hafta sona erdi. Bu dönemde Beşiktaş 8, Galatasaray 14, Fenerbahçe 12 ve Trabzonspor da 17 futbolcuyu renklerine bağladı.

Söz konusu 51 oyuncunun kulüplere toplam maliyeti ise bu sezon için menajer ücretleri hariç 716 milyon liraya (115,5 milyon Euro) ulaştı.

Sadece bu sezon için 115,5 milyon Euro’luk yükümlülüğün altına giren “dört büyükler”in, geçen sezon sonu itibarıyla borç miktarları şöyle:

Fenerbahçe: 3,7 milyar lira

Galatasaray: 3,2 milyar lira

Beşiktaş: 2,6 milyar lira

Trabzonspor: 1,1 milyar lira

Toplam 10,6 milyar lira

Borsada işlem gören kulüpler, üçer aylık periyotlarda Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) bildirimde bulunarak finansal raporlarını duyuruyor. Bu raporlarda kulübün ekonomik durumuna dair veriler ve bağımsız denetçilerin bu verileri değerlendirmesi yer alıyor.

Denetçi raporlarında uzun zamandır 4 kulüp için de aynı ifadeler kullanılıyor:

“Finansal tablolara göre işletmenin sürekliliğinin devamına ilişkin ciddi şüphe oluşturabilecek önemli bir belirsizlik varlığını göstermektedir. Diğer taraftan söz konusu durum, Türk Ticaret Kanunu’nun 376. maddesinde yer alan bir şirketin borca batık bulunduğu şüphesini uyandıran işaretler konusundaki düzenlemelere girdiğinden, yönetim kurulunun tedbirleri alması gerekmektedir.”

FENERBAHÇE 37 MİLYON EURO HARCADI

Yaz transfer döneminde Eljif Elmas’ı 16 milyon Euro bonservis bedeliyle Napoli’ye satan Fenerbahçe, 12 futbolcuyu kadrosuna kattı.

Bu transferlerin 6’sını bonservis bedeli ödeyerek gerçekleştiren Fenerbahçe, diğer oyuncuları kiralama ve imza parası karşılığında kadrosuna dahil etti. Tüm bu masrafların salt bu sezonki toplamı 37 milyon Euro (230 milyon lira).

Sarı-lacivertliler, kulüplerin en büyük gelir kaynağı olan Süper Lig yayın hakkından geçen sezon 160 milyon lira kazanmıştı.

GALATASARAY 35,5 MİLYON EURO ÖDEYECEK

Süper Lig’in son şampiyonu Galatasaray, yaz transfer döneminde 14 futbolcuyla sözleşme imzaladı. Sarı-kırmızılı kulüp, bu futbolcuların çoğuna bonservis ödemese de kiralama bedeli, oyunculara bu sezon verilecek yıllık ücret ve imza paralarının toplamı 35,5 milyon Euro’yu (220 milyon lira) buluyor.

Bu çerçevede geçen sezon Süper Lig yayın haklarından 231 milyon lira kazanan Galatasaray, menajerlere verilen ücretler de hesaba katılınca, bu paranın tamamını yeni transfer ettiği 14 oyuncu için harcamış oldu.

Sarı-kırmızılı kulübün sattığı tek futbolcu ise 4,5 milyon Euro’ya (28 milyon lira) Sevilla’ya giden Fernando.

BEŞİKTAŞ’IN KASASINDAN 27,3 MİLYON EURO ÇIKACAK

Bu sezon 8 futbolcuyu transfer eden Beşiktaş, bu oyunculardan 5’ine bonservis bedeli öderken 3 oyuncu için kiralama yöntemine başvurdu.

Bu transferler için siyah-beyazlı kulübün kasasından sadece bu sezon 27,3 milyon Euro (170 milyon lira) çıkacak.

Beşiktaş’ın satış defterinde ise 2 milyon Euro’luk bonservis bedeliyle Bologna’ya gönderilen Gary Medel dışında oyuncu bulunmuyor.

TRABZONSPOR’DAN TRANSFERE 15 MİLYON EURO

Geçen sezon kiralık olarak bordo-mavili formayı giyen Caleb Ekuban’ın bonservisini alan Trabzonspor, bu transfer haricinde 16 yeni oyuncuyu kadrosuna dahil etti.

Futbolculara verilen yıllık ücretler ve bonservis bedelleri düşük gibi gözükse de oyuncuların maliyeti, menajer ücretleri hariç 15 milyon Euro’yu (93 milyon lira) geçti.

Bu çerçevede Yusuf Yazıcı’yı yüksek bir ücretle (16,5 milyon Euro) Fransa’nın Lille takımına gönderen Trabzonspor, bu transferden kazandığı paranın neredeyse tamamını yeni oyuncuları için harcadı.