Diyanet'ten talimat: Maaşlar islami bankalardan çekilecek

Diyanet İşleri Başkanlığınca, 150 bin din görevlisinin maaşlarının 'islami bankalar' olarak bilinen katılım bankaları aracılığıyla ödenmesine karar verildi.

Diyanet'ten talimat: Maaşlar islami bankalardan çekilecek

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş imzasıyla il müftülüklerine gönderilen genelgede, 1 Kasım 2019’dan itibaren yapılacak kurum maaş ödeme protokolünde, “faizsiz finans kurumlarının tercih edilmesi” için araştırmaların yapılması ve sürecin işletilmesi amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı merkez birimlerinden temsilcilerin yer aldığı yaklaşık 10 kişilik bir komisyon kuruldu.

Komisyon, Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) ve birliğe üye 6 katılım bankasının temsilcileriyle bir araya geldi.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından komisyon tarafından Erbaş’a sunulan raporda, Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatı personelinin maaş ve ücretlerinin faizsiz finans kurumları üzerinden ödenmesinin uygun olacağı değerlendirmesinde bulunuldu.

Bunun üzerine Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın imzasıyla il müftülüklerine gönderilen genelgede, 1 Kasım 2019’dan itibaren yapılacak kurum maaş ödeme protokollerinde faizsiz finans kurumlarının tercih edilmesi istenildi.

Buna göre, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki merkez ve taşra teşkilatında görev yapan 150 bini aşkın personelin maaş ve ücretleri, faizsiz finans kurumları aracılığıyla ödenecek.

İl müftülükleri, halen devam eden kurum maaş ödeme protokollerinin bitmesinin ardından maaş ve ücretlerin hangi banka aracılığıyla ödeneceğine karar vermek üzere bir komisyon kuracak.