Dişli'den 'Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne on binlerce euro bağış!

OPCW'nin iddiaları araştıracağını açıklamasından bir gün önce yani 17 Ekim tarihinde, Türkiye Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli'nin, kurumu ziyaret ederek OPCW Kimya ve Teknoloji Merkezi'nin inşasında kullanılmak üzere 30.000 Euro tutarında bağış yaptığı ortaya çıktı.

Dişli'den 'Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne on binlerce euro bağış!

OPCW’nin Suriye’nin kuzeyinde ‘kimyasal kullanıldı’ iddialarını araştıracağını açıklamasından bir gün önce Türkiye Lahey Büyükelçisi Dişli’nin kuruma yüklü miktarda bağış yaptığı ortaya çıktı.

Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli’nin, Türkiye’nin Suriye’ye operasyonu sırasında kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştıracağını açıklayan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne (OPCW) 17 Ekim’de 30.000 Euro bağış yaptığı ortaya çıktı.

TSK ve çeşitli cihatçı grupların bir araya getirilerek oluşturulan Suriye Milli Ordusu (SMO) diğer adıyla ÖSO, Suriye’nin kuzeyine yönelik düzenlenen harekâtta kimyasal silah kullanıldığı iddiaları ortaya atılmıştı.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) çeşitli yer ve zamanlarda ‘gayri nizami silahlar’ kullanmakla suçlamış ve BM ve diğer kurumları iddiaları araştırmak üzere göreve çağırmıştı.

Milli Savunma Bakanlığı ise dün yaptığı açıklamada, “‘Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kimyasal silah kullanıldığına’ yönelik iddialar tamamen gerçek dışıdır. Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından uluslararası hukuk ve anlaşmalar tarafından yasaklanmış mühimmat kullanılmamaktadır. Bu tür mühimmat Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunmamaktadır” ifadelerini kullanarak iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtmişti.

BM ve Hollanda merkezli OPCW ise ayrı ayrı açıklamalar yaparak iddiaların araştırılacağını belirtmişti.

ArtıGerçek‘in haberine göre, OPCW’nin iddiaları araştıracağını açıklamasından bir gün önce yani 17 Ekim tarihinde, Türkiye Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli’nin, kurumu ziyaret ederek OPCW Kimya ve Teknoloji Merkezi’nin inşasında kullanılmak üzere 30.000 Euro tutarında bağış yaptığı ortaya çıktı.

Dişli burada yaptığı açıklamada, “OPCW, silahsızlanma ve uluslararası güvenlik alanında önemli bir rol oynamaktadır ve kimyasal yayılmaya karşı önemli bir aktördür. Bizim burada yaptığımız katkı, ülkemizin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne olan güçlü bağlılığının göstergesidir” ifadelerini kullandı.

OPCW genel direktörü Fernando Arias ise desteklerinden dolayı Türk Hükümeti’ne teşekkürlerini iletti ve tüm taraf devletlerin desteklerini beklediklerini belirtti. Arias, “Yeni kurulacak olan merkezimiz, tehditleri ele alma, soruşturmaların kapasitesini artırma ve yeteneklerimizi artırmada önemli bir rol oynayacak” dedi.