DİSK: Asgari ücret en az 3 bin 200 lira olmalıdır

DİSK, asgari ücretin 2020 yılında en az 3200 lira olması gerektiğini açıkladı.

DİSK: Asgari ücret en az 3 bin 200 lira olmalıdır

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 2020 yılında uygulanacak asgari ücret rakamıyla ilgili taleplerini bir basın toplantısı ile açıkladı.

TMMOB İstanbul Büyükkent Şubesinde yapılan toplantıda, DİSK’in asgari ücret talebinin az net 3 bin 200 TL olduğu açıklandı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun yaptığı açıklama şöyle:

“Asgari ücret sadece asgari ücret ve yakın bir ücretle çalışan 10 milyon işçinin ve ailesinin değil, emeğiyle geçinen herkesin çalışma ve yaşam koşullarını belirleyen temel 1 parametredir. Devletin toplumla yaptığı en büyük toplumsal sözleşmedir.

2020 yılı asgari ücret pazarlığının zorlu geçeceği kimse için sır değildir. Yıllardır “ekonomi büyüdü” diye övünüp, büyümeden payımızı vermeyenler, şimdi kriz kapıya dayandığında ücretleri daha da düşürmeye çalışmaktadır.

Asgari ücret ülkemizde giderek ortalama ücrete dönüşmektedir. Bu nedenle de asgari ücret alışanları ekonomik krize karşı korumanın en önemli aracı durumundadır.

DİSK, asgari ücret pazarlığını bütün işçi konfederasyonları tarafından ortaklaşa yürütülmesi gereken bir mücadele olarak görmekte ve asgari ücret görüşmeleri sırasında konunun toplumsal bir talep haline gelmesi için ortak çalışma ve ortak mücadeleyi önemsemektedir.

Asgari ücret pazarlığı sadece masa başı pazarlık değildir. Doğruları söylemek yetmez, haklı olmak da yetmez, sendikalı sendikasız tüm işçiler ve emekçiler olarak haklı taleplerimiz için omuz omuza vermek, meydanlarda, sokaklarda, işyerlerinde mücadeleyi büyütmek gerekmektedir.

“Türkiye Avrupa’nın en düşük asgari ücretli ülkeleri arasında yer almaktadır. Türkiye Avrupa ülkeleri içinde en düşük asgari ücrete sahip 4. ülkedir. 2009’da Avrupa’da Türkiye’den düşük asgari ücretli 13 ülke varken, 2019’da sadece 3 ülke vardır.

Asgari ücretli 11 Cumhuriyet altını kaybetti. Merkez Bankası’nın yıllık ortalama Cumhuriyet altını fiyatlarına göre 2003 yılında asgari ücretin yıllık tutarı ile 25 altın alınabilirken. 2019 itibariyle yıllık net asgari ücretle sadece 14 Cumhuriyet altını alınabilmektedir.

2008’de 371 ABD doları olan asgari ücret, krizin etkisiyle 2009’da 339 dolara, 2016’daki 430 dolar düzeyinden 2019’da 357 ABD doları düzeyine geriledi.

Hem geçim ücretini hem de milli gelir artışını dikkate aldığımızda 2020 yılı asgari ücreti “en az” net 3 bin 200 TL olmalıdır.

İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret lütuf değil haktır.
Tüm işçileri bu hak ve onur mücadelesinde omuz omuza olmaya çağırıyoruz.”