Dışişleri'nden Aden çağrısı: Endişeliyiz, sorunları diyalogla çözün

Yemen'in Aden kentinde Suudi Arabistan kuklası Hadi Hükümeti ile Birleşik Arap Emirlikleri destekli ayrılıkçı Güney Hareketi arasında yaşanan çatışmalar üzerine Dışişleri Bakanlığı taraflara diyalog çağrısında bulundu.

Dışişleri'nden Aden çağrısı: Endişeliyiz, sorunları diyalogla çözün

Türkiye, Yemen’in Aden kentindeki çatışmalardan endişe duyduğunu açıkladı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama tüm taraflara diyalog çağrısı yapıldı

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Yemen’in Aden kentinde şiddetlenen çatışmalardan endişe duyduğunu açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: Yemen’in Aden şehrinde son günlerde yaşanan ve çok sayıda Yemenli kardeşimizin hayatını kaybetmesine veya yaralanmasına neden olan silahlı çatışmalardan büyük endişe duyuyoruz.

Barış, dostluk ve dayanışma duygularının hakim olması gereken Kurban Bayramı’nda çatışmaların sürmesinin üzüntü verici olduğu belirtilen açıklamada ‘Yemen’de tüm taraflara, ülkedeki siyasi ve insani krizi daha da derinleştirecek adımlardan kaçınmaları ve sorunlara diyalog yoluyla çözüm aramaları çağrısında bulunuyoruz’ denildi.

Açıklamada Türkiye’nin, barış ve ülkenin birliğinin sağlanması için gösterilen uluslararası çabalara desteğinin süreceği vurgulandı.

Bu arada, koalisyon kuvvetlerinin Yemen’in Hacca bölgesine düzenlediği son hava saldırısında, 5’i çocuk 9 sivilin hayatını kaybettiği 18 kişinin de yaralandığı iddia edildi.

Birleşmiş Milletler Yemen Ofisi, 8 Ağustos’ta Aden’de başlayan çatışmalarda, bugüne kadar 40 sivilin öldüğünü, 260 sivil yaralandığını duyurdu.

ADEN’DE NE OLDU?

Yemen’e Suudi Arabistan öncülüğündeki askeri müdahale başladığından beri Suudi Arabistan’ın kuklası Hadi Hükümeti’ne başkentlik yapan Aden şehrinde bu ay başında tansiyon yükselmişti. Birleşik Arap Emirlikleri destekli ayrılıkçı Güney Hareketi, bu ay başında Hadi güçlerine karşı saldırıya geçmiş, 2 gün önce ise Aden’in tamamında kontrolü sağlamıştı.