Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama: IŞİD üyelerinin ve ailelerinin gözetimini üstleneceğiz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy Suriye'ye yönelik harekat kapsamında IŞİD’lı tutuklular ve ailelerinin akıbeti hakkında yaptığı açıklamada "Ailelerin gözetimini üstleneceğiz'' dedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama: IŞİD üyelerinin ve ailelerinin gözetimini üstleneceğiz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Barış Pınarı Harekatı kapsamında IŞİD’lı tutuklular ve ailelerinin akıbeti hakkında açıklama yaptı.

Açıklamada ”Barış Pınarı Harekatıyla terörden arındırılacak alanlardaki alıkoyma merkezlerinde bulunan DEAŞ unsurlarının ve yine harekat alanındaki kamplarda bulunan ailelerinin gözetimini üstleneceğiz” sözlerine yer verilerek AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşmede de bu hususu belirttiği ifade edildi.

Sözcü Aksoy’un açıklaması şöyle:

”Türkiye’nin Barış Pınarı Operasyonu kapsamında Suriye’nin kuzey doğusunu terörden arındırarak güvenli bölge oluşturma çabasını gölgelemeye yönelik çabaları yakından takip ediyoruz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump ile yaptığı son telefon görüşmesinde belirttikleri üzere, Barış Pınarı Harekatıyla terörden arındırılacak alanlardaki alıkoyma merkezlerinde bulunan DEAŞ unsurlarının ve yine harekat alanındaki kamplarda bulunan ailelerinin gözetimini üstleneceğiz.

Ülkemizce gözetim altına alınacak DEAŞ mensupları ve ailelerinin, bu aşamada, Suriye içinde terörden arındırılmış bölgelerde tutulması yönünde çalışmalar yapılacaktır.”

‘AİLELERİN REHABİLİTASYONUNDA BİRLİKTE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ’

DEAŞ’la ilintili yabancı terörist savaşçıların suça karışmamış eş ve çocuklarının rehabilitasyonu konusunda vatandaşı oldukları ülkeler ve uluslararası örgütlerle birlikte çalışmaya hazırız.

Öte yandan, kalıcı çözümün Suriye’de tutulan yabancı terörist savaşçılar ve ailelerinin, vatandaşlığını taşıdıkları menşe ülkelerce geri alınması, yargılanması ve rehabilitasyonundan geçtiği bilinmelidir. Bu doğrultuda uluslararası toplumun ortak çabalarını önemsiyoruz. Türkiye, uluslararası toplumun bu amaçla sarfedeceği gayretlere her türlü katkıyı vermeye devam edecektir.”