Dilipak: YPG’den alınan yerlere kenevir ekilmeli

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna düzenlediği ‘Barış Pınarı Harekâtı’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’deki kamplardan 2 milyon Suriyeli’nin kontrollü şekilde kademe kademe taşınması gerektiğini söyleyen Dilipak, “Bu bölgede derhâl, sebze, tahıl ekimi yanında kenevir ve mantar ekimine önem ve öncelik verilmeli” dedi.

Dilipak: YPG’den alınan yerlere kenevir ekilmeli

Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik düzenlediği operasyona değindiği köşe yazısında, YPG’den alınan yerlere kenevir ekilmesi gerektiğini savundu.

Dilipak, YPG’lilerin kontrolünde olan bölgelerin TSK’ya geçmesinin ardından bölgede yapılması gerekenleri şöyle yazdı:

“Bu bölgede derhal, sebze, tahıl ekimi yanında kenevir ve mantar ekimine önem ve öncelik verilmeli. Mantar yılda 365 gün ürün verir ve hava, su, toprak istemez. “Yalova Bahçe Bitkileri Araştırma Merkezi”nde artık yerli mantar tohumu da üretiliyor. Geçen ay orayı ziyaret ettim. Çok iyi bir yönetim kadrosu ve çalışma ekibi var. Oranın, hava, su, toprak yapısının incelenip, kendi kendilerine yeterli olmaları için ona göre bir tarım planlanması yapmak gerek. Mantar hem et, hem ot özelliği taşıyan bir nimet. Kenevir desen en az yılda iki ürün alınıyor. Hayatın bütün alanlarında kullanılan bir ürün. Basit, köy atölyesi tekniği ile tekstilden gıdaya, kağıttan ilaca birçok şey üretilebilir.. Kenevirden yakıt da üretebilirsiniz, temizlik malzemesi de, Sabun, şampuan, krem, daha yüzlerce şey! İnşaat malzemesi üretin isterseniz. İnsan için de, hayvan için de, hava, su, toprak için Allah’ın nimeti olan bir bitki.”

Dilipak, “Afyon eken herkes eroin mi kullanıyor. Ya da Solvent ve Asetonu niye izne bağlamıyorsunuz, onlar da uyuşturucu” ifadesini de kullandı.