Dilipak çocuk evliliklerini savundu: Kişinin inancıdır, devlet karışmasın

Gerici Dilipak, çocuk gelinlerin "algı operasyonu" olduğunu öne sürdü.

Dilipak çocuk evliliklerini savundu: Kişinin inancıdır, devlet karışmasın

Gerici Yeni Akit gazetesinin yazarlarından Abdurrahman Dilipak, bugünkü yazısında çocuk evliliklerini açıkça savunmaktan çekinmedi.

Dilipak, “Evlilik yaşı” başlıklı yazısında, erken evlilikler konusunda devletin müdahaleci tavrının kabul edilemez olduğunu söyledi, bu konuda kişilerin inançlarının “sınır” olarak görülmesi gerektiğini öne sürdü.

Dilipak’ın yazısından ilgili bölüm şöyle:

“Geçen gün yine erken evlilik, çocuk gelinler konusu gündem oldu. Gay ve lezbiyenlerin birlikte yaşaması bireysel ve çağdaş bir tercih olarak hoşgörüyle karşılanırken, erken evlilik konusunda devletin müdahaleci tavrı kabul edilemez. Bu konudaki sınır, kişinin inancıdır. Bu konudaki temel çerçeve “Mal, can, namus akıl-inanç ve nesil emniyeti” ile sınırlıdır. Bu korunan 5 temel esasa açık ve yakın tehdit oluşturmayan hiçbir düzenleme devletin müdahalesine açık değildir. Aile toplumun kozmik odasıdır. Devletin müdahalesine kapalıdır. “Çocuk gelin” hikayesi, aile ile ilgili birçok ön yargıda olduğu gibi büyük ölçüde bir algı operasyonunun parçasıdır.”