Dersim'de 5 gün boyunca toplantı ve eylem yasağı ilan edildi

Tunceli Valiliği, 13 Şubat 2019 itibariyle kentte 5 gün boyunca yürüyüş ve eylem yasağı kararı alındığını açıkladı.

Dersim'de 5 gün boyunca toplantı ve eylem yasağı ilan edildi

Tunceli Valiliği, HDP’li vekil Leyla Güven’in “Öcalan’a tecridin sonlanması” talebiyle başlattığı açlık grevine destek için yapılacak eylemleri gerekçe göstererek Dersim’de 5 gün eylem yasağı kararı aldı.

Valilik, 13-18 Şubat 2019 tarihleri arasında basın açıklaması, toplantı, yürüyüş ve oturma eylemi gibi etkinliklerin “Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçların işlenerek halk üzerinde infiale sebep olabileceğine dair açık ve yakın tehlike olduğu”nun değerlendirildiği gerekçesi ile yasaklandığını bildirdi.

Valilik açıklamasında, “HDP Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı açlık grevinin 100. gününde illerden milletvekillerinin katılımıyla 15 Şubat 2019 günü saat 12.00’da Leyla Güven’in evinin önünde yapılacak bir basın açıklaması ile tamamlanacak yürüyüşlerin planlandığı, yürüyüşlerin il merkezlerinden müzahir kitlenin katılımıyla başlayacağı, olası bir engelleme durumunda milletvekillerinin yürüyüşe tek başlarına devam edeceği, milletvekillerinin Leyla Güven’in fotoğrafı ve “100. Gününde Leyla’ya Tecridi Kırmaya” sloganının yazılı olduğu bir önlük giyecekleri, il ve ilçe merkezlerinin yürüyerek geçileceği, geri kalan mesafelerin araçla gidileceği, her ilin milletvekilinin kendi ilinden güzergâhlara dâhil olacak şekilde planlamaların yapıldığı şeklinde bilgiler elde edilmiştir.” denilirken, “Yukarıda izah edildiği üzere yapılması söz konusu etkinliklerin, terör örgütleri ve marjinal gruplarca kargaşa ortamı oluşturmak amacıyla hedef olarak seçilebileceği ve toplumsal barışı zedeleyebilecek provokatif eylemlere tevessül edilebileceği de dikkate alındığında, bu eylemlerin konusu ve içeriği itibariyle kamu düzeni ve güvenliğine olumsuz etki edebilecek, toplumun refah, huzur ve mutluluğu ile bağdaşmayacak nitelikte, ayrıca terör örgütlerinin karşıt görüşlü kişi ve gruplara yönelik canlı bomba, suikast, silahlı saldırı vb. eylemlerin yapılabileceği, göz önünde bulundurulduğunda, genel sağlığı veya başkalarının hak ve özgürlüklerini ciddi şekilde bozacak olaylara sebebiyet verilebileceği, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçların işlenerek halk üzerinde infiale sebep olabileceğine dair açık ve yakın tehlike olduğu değerlendirmektedir.” iddiasında bulunuldu.

Bu kapsamda açık ve kapalı alanlarda düzenlenecek tüm toplantı ve toplanmalar ile basın açıklaması, oturma eylemi vb. her türlü eylem ve etkinliklerin yasaklandığı belirtildi.