Deniz Gezmiş'e 'kahraman' demek suç sayıldı!

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP’li Tüm hakkında iddianame hazırladı. Savcı, Tüm'ün, "Deniz Gezmiş, bu ülkenin bağımsızlığı için idam sehpasına giden bir kahramandır" sözlerine atıfta da bulundu.

Deniz Gezmiş'e 'kahraman' demek suç sayıldı!

CHP Balıkesir eski Milletvekili Mehmet Tüm’ün, Süleyman Soylu’ya hitaben “İçişleri Bakanı adı Soylu olan o soysuz adam” sözleri ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye hitaben “Senin gibi dönek değil” sözleriyle ilgili soruşturma başlatıldı.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre; Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP’li Tüm hakkında iddianame hazırladı. Savcı, Tüm’ün, “Deniz Gezmiş, bu ülkenin bağımsızlığı için idam sehpasına giden bir kahramandır” sözlerine atıfta da bulundu.

Savcı iddianamesinde “Mehmet Tüm’ün, ‘Deniz Gezmiş bu ülkenin bağımsızlığı için, demokratik bir Türkiye için emperyalizme karşı idam sehpasına gitti, o bir kahramandır, o bir devrimcidir, o bir sosyalisttir’ şeklinde sözler söylemek suretiyle de silahlı terör eylemlerine katılması dolayısıyla hüküm giyen Deniz Gezmiş’i öven ifadeler kullandığı, bu şekilde üzerine atılı suçları teşkil eden eylemleri gerçekleştirdiği anlaşılmıştır” dedi.

Savcı, Tüm’ün cezalandırılmasını ve hakkında ‘kamu görevlerinden mahrum bırakma’ maddesinin işletilmesini istedi.