Demirtaş’ın kardeşi: AKP adım atarsa ibrenin yönü değişir

AKP'nin “çözüme” yanaşma ihtimalini değerlendiren Demirtaş, "AKP şerit değiştirirse Kürt halkı pozitif yanıt verebilir" ifadelerini kaleme aldı.

Demirtaş’ın kardeşi: AKP adım atarsa ibrenin yönü değişir

Demirtaş’ın kardeşi Nurettin Demirtaş, İstanbul’da YSK’nin kararı ile tekrarlanacak İBB Başkanlığı seçimlerinde Kürt seçmeninin tavrına ilişkin açıklamalarda bulundu. Demirtaş, “CHP’ye destek vermezse kim Kürt halkını suçlayabilir ki?” diye konuştu.

Demokratik Toplum Partisi (DTP) eski Eş Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, 31 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin HDP stratejisi sayesinde İstanbul’u kazandığını belirttiği açıklamasında, “CHP İstanbul’u tekrar kazanabilir, fakat Kürtlerin desteği olmadan asla!” ifadelerini kullandı.

Rudaw‘ın haberine göre, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kardeşi Nurettin Demirtaş, Avrupa’da yayın yapan bir site için kaleme aldığı makale için “İstanbul’da Kürt oyları çantada keklik değil” başlığını kullandı.

CHP’nin seçimden sonra Öcalan’a uygulanan görüş yasağı, açlık grevleri ve Kürt sorunu karşısındaki sessizliğine vurgu yapılan makalede, seçimde HDP’nin kazandığı belediyelerin çeşitli gerekçelerle elinden alınmasına karşı da CHP’nin sessizliği eleştirildi.

‘Kürt halkı CHP’ye destek vermezse kim suçlayabilir ki?’

Kürt sorununun çözümüne kim yanaşırsa halk ona destek verir’ iafdelerini kullanan Demirtaş, şöyle devam etti:

“AKP-MHP ne kadar milliyetçi ve şiddet doğuran bir dille konuştuysa CHP sözcüleri de benzer tonda cevaplar vererek milliyetçilik yarışına girdi. Ortada tarihi bir sorun varken ve üstelik her gün her iki taraftan da can yakıyorken sadece bir kentin idaresini tartışıp konuşmak fazlasıyla basit ve sorumsuzca bir yaklaşım olmaktadır. CHP yönetimi Kürt analarının yerlerde sürüklenmesi karşısında bile tavırsız kalmıştır. Habur sürecini, İmralı görüşmelerini negatif bir yaklaşımla AKP’ye karşı kullanmaya kalkmıştır. Bu durumda HDP’nin en geniş tabanını oluşturan Kürt halkı CHP’ye İstanbul yarışında destek vermezse kim Kürt halkını suçlayabilir ki?”

Ekrem İmamoğlu’nun ise partisinden daha tutarlı davrandığını ifade eden Nurettin Demirtaş, “Kürt halkı İstanbul seçiminde Sayın İmamoğlu’na olan desteğini sonuna dek sürdürebilir. Fakat CHP bilmelidir ki Kürt sorununun çözümüne kim yanaşırsa halk ona destek verir. Doğruya doğru!” ifadelerini kullandı.

‘AKP şerit değiştirirse Kürt halkı pozitif yanıt verebilir’

AKP’nin “çözüme” yanaşma ihtimalini de değerlendiren Demirtaş, “AKP şerit değiştirirse Kürt halkı pozitif yanıt verebilir” ifadelerini kaleme aldı.

“Fakat ya politika değiştirir, çözüme yanaşırsa? Demokratikleşme için bir adım atarsa? CHP o zaman da ‘demokrasi ve çözüm’ yarışına mı girecek? Tutarlı davranmak bu mudur? Neden şimdi bunu yapmıyor CHP? Ne de olsa AKP demokrasiye yanaşmaz diye düşünüyor olabilirler. Fakat AKP içinde 2015’ten beri yürütülen savaş politikalarının yanlış olduğunu, sonuç getirmediğini düşünenler giderek artıyor. Bunun için bunca mücadele var.

Şimdi bu durumda CHP yönetiminin politikalarını gözden geçirmesi gerekmiyor mu? Açıkça bilinmesinde yarar vardır: Tecridin kaldırılmasına, Kürt sorununun demokratik çözümüne dair tek kelime etmeyen bir CHP’yi Kürt halkı desteklemeyebilir. Fakat AKP tecride son verip demokratik çözüm için adım atarsa ibrenin yönü değişebilir.”

‘CHP Kürt oylarını çantada keklik görmemelidir’

CHP’nin ‘sorumluluk’ almadan Kürt halkından destek bekleyemeceğini ifade eden Demirtaş, makalesine şöyle devam etti:

“CHP Kürt oylarını çantada keklik görmemelidir. AKP ile çözüm olur mu olmaz mı tartışması ayrı bir konu, burada ifade etmeye çalıştığımız bu misyonu CHP’nin yüklenmesi gerektiğidir. Fakat CHP bu sorumluluk altına girmediği halde Kürt halkından destek bekleyemez.”

Nurettin Demirtaş, AKP’nin bu durumu sadece İstanbul’u kazanmak adına bir fırsat olarak değerlendirmek yerine; ‘Kürt sorununun demokratik çözümü için tarihi bir fırsat’ olarak görmesi ve bu temelde tecride son verip çözüm kanallarını açması durumunda “Kürt halkı neden tutumunu değiştirmesin ki?” diye sordu.

“Bu tartışma halkı beklentiye sokmak için değildir, siyasi bir realitenin dile gelişidir” diyen Demirtaş, İstanbul seçimlerinde HDP’nin “koşulsuz destek” konumunu gözden geçirebileceğini belirterek, “Halkımızın tercihini tartışmak için 23 Haziran’a dek yeterince zamanı vardır fakat çözümden yana olmayan tutumlara karşı zerrece tahammülü yoktur” ifadelerini kullandı.