Reklam
Kategoriler: İç Açı

Demirtaş ve Yüksekdağ hakkında yeniden tutuklama kararı

Reklam

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı yeni soruşturma kapsamında Sulh Ceza Hakimliği’nde verdikleri ifadenin ardından haklarında tutuklama kararı verildi.

Selahattin Demirtaş’ın avukatı Ramazan Demir, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda hâlihazırda 3 yıldır tutuklu bulunan HDP’nin önceki eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın yeniden tutuklandığını belirtti.

Mezopotamya Ajansı‘nda yer alan habere göre, Sulh Ceza Hakimliği’nde görülen duruşmada Demirtaş tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile ifade verdi. Demirtaş’ın ifadesi ardından Kandıra Kapalı Cezaevi’nde bulunan Yüksekdağ’ın ifade işlemi başladı.

Yüksekdağ’ın da ifadesinin alınması ardından duruşma avukat savunmalarıyla devam etti.

Yüksekdağ’ın avukatları konuya dair şu açıklamalarda bulundu:

“Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 6-8 Ekim tarihlerinde yaşananlarla ilgili olarak 2014/46757 sayılı soruşturma dosyasında HDP Eş Genel Başkanları ve MYK üyeleri hakkında soruşturma başlatılmıştı. Eş Genel Başkanlar ve milletvekilleri yönünden dosyalar hakkında ayırma kararı verilip Diyarbakır’daki ana soruşturmayla birleştirilmişti. Bu fezleke sebebiyle müvekkilimiz Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş tutuklu yargılanıyor iken bugün aynı olayla ilgili ifadeye çağrılmış ve TCK’nın 302. maddesinden savunma yapması istenmiştir. Savcılık aynı olay nedeniyle ikinci defa tutuklanmalarını talep etmiştir. Çok açıkki bu kararla, müvekkilimiz Yüksekdağ’ın 27 Eylül tarihli duruşmasında tahliye ihtimaline karşılık özgürlüğünün önüne geçmek için açık bir müdahale gerçekleşiyor. Bu açık hukuksuzluğa karşı herkesi sürecin takipçisi olmaya çağırıyoruz.”

Avukatların savunması ardından mahkeme heyeti Demirtaş ve Yüksekdağ’ın tutuklu yargılanması kararı verdi.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ana davasında verilen tahliye kararının ardından Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu sürenin mahsup edilerek serbest bırakılması bekleniyordu.

Reklam

Önceki Haberler

Niğde’deki deprem sonrası ‘Hasan Dağı’ uyarısı

DEÜ DAUM Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Niğde'nin Bor…

21 Eylül 2020 22:17

İspanya’da vakalar hızla artıyor

İspanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarında son 3 günde 31 bin 428 artış tespit edildi.

21 Eylül 2020 21:59

“Ortak devriyeye HTŞ’nin provokasyonları nedeniyle ara verildi”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve Türkiye’nin arasında imzalanan İdlib Mutabakatının tümüyle geçerliliğini koruduğunu,…

21 Eylül 2020 21:47

Avrupa Borsa’sında sert düşüş

Avrupa borsalarındaki sert düşüşte, Kovid-19 vakalarındaki artış, virüs salgınının ekonomide yarattığı belirsizlik ve dünyanın önde…

21 Eylül 2020 21:44

Yandaş sendikaların kavgası büyüyor

Gülbaba "İşçi TİS derdinde, HAK İŞ Genel Başkanı da, Hizmet İş'in Genel Başkanı'nı Öz Büro…

21 Eylül 2020 21:27

10 Ekim Katliamı davasında sanık avukatına tepki: Soylu’nun avukatı mısın?

Sanık Erman Ekici’nin avukatı Heyem Fidan, Türkiye’deki IŞİD yargılamalarında yargılanan kişilerin tamamının masum olduğunu ve…

21 Eylül 2020 21:04
Reklam