Demirören borç yapılandırma sistemini açıkladı: 'Puan silme, küme düşme ve lisans vermeme gibi yaptırımlar uygulanacak'

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, futbol kulüplerinin akıl almaz meblağlara ulaşan borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili uygulanacak yeni sistem hakkında açıklamalarda bulundu. Demirören, “Yeni sistemde en katı kuralları uygulayacağız. Bu sistemde kulüplere belli uyarılar verilecek. Puan silme, küme düşme ve lisans vermeme gibi yaptırımlar uygulanacak." diye konuştu. 

Demirören borç yapılandırma sistemini açıkladı: 'Puan silme, küme düşme ve lisans vermeme gibi yaptırımlar uygulanacak'

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, futbol kulüplerinin akıl almaz meblağlara ulaşan borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili uygulanacak yeni sistem hakkında açıklamalarda bulundu. Demirören, “Yeni sistemde en katı kuralları uygulayacağız. Bu sistemde kulüplere belli uyarılar verilecek. Puan silme, küme düşme ve lisans vermeme gibi yaptırımlar uygulanacak.” diye konuştu.

Kulüplere puan silme gibi cezaların da verileceğini söyleyen Demirören, “Avrupa’ya giden takımlarımızı UEFA, geri kalan takımlarımızı da biz denetliyoruz. Artık tüm takımlarımızın denetimi TFF’de olacak” diye konuştu.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in ASpor‘da katıldığı televizyon programına, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın da katıldı.

“Kulüplerimizin şu an sürdürülebilir kredibilitesi kalmadı” diye konuşan TFF Başkanı, “Bu sistem, yönetime müdahale eden değil, aksine bundan sonra kulüplerde herkesin başkan olabilmesine imkan sağlayan bir sistem. Kulüpler artık bütçeleriyle devam edecek, borçlanma olmayacak. Kulüplerimiz acı bir reçeteyle karşılaşacaklar. Bu reçeteye göre de verilen bütçe miktarında transfer yapabilecekler. Ortada olmayan bir paranın kulüplere aktarılması gibi bir durum değil” açıklamalarında bulundu.

Bankalara olan borçların yapılandırıldığını belirten Demirören, “Borç miktarları artmayacak. Sadece bütçelerine göre hareket etmek zorunda kalacaklar. Ayrıca sadece futbol A.Ş. değil, derneklerin de borçlarının yapılandırılması söz konusu” dedi.

‘Puan silme, küme düşme ve lisans vermeme gibi yaptırımlar uygulanacak’

Soru üzerine borçların silinmesinin gündemde olmadığını belirten Yıldırım Demirören, “Yeni sistemde en katı kuralları uygulayacağız. Bu sistemde kulüplere belli uyarılar verilecek. Puan silme, küme düşme ve lisans vermeme gibi yaptırımlar uygulanacak. Herkesin işini iyi yapmasınız istiyoruz. İş ile ilgisi olmayan kişilerden çok kötü yorumlar gördüm. Hiçbir borcun silinmesi gündemde değil” ifadelerini kullandı.

Avrupa kupalarına katılan kulüplerin UEFA tarafından denetlendiği örneğini emsal olarak gösteren Demirören, “Denetleme bölümü için mevcut lisans kuruluşumuzda bazı değişiklikler yapılacak. Şu anda Avrupa’ya giden takımlarımızı UEFA, geri kalan takımlarımızı da biz denetliyoruz. Artık tüm takımlarımızın denetimi TFF’de olacak. Yani artık UEFA problemi de bitecek” diye konuştu.

Görüşmelerin olumlu havada geçtiğini aktaran TBB Başkanı Hüseyin Aydın ise, “Kulüplerle yaptığımız toplantıların hepsi çok olumlu havada geçti. Hepsi bu sorunu çözmeye hazır” diye konuştu. Aydın “Kulüplere verilen hiçbir kredinin silinmesi söz konusu değil. Diyelim ki bir kulüpte dört banka var. Dört banka sisteme katılacak, teminatlar bölüşülecek ve bunlar vadeye bağlanacak” dedi.