Davutoğlu’nun danışmanı ‘yeni parti’ için tarih verdi

“Erdoğan bu girişimi en başından engelleyebilir. Fakat hayata geçerse, partisi içinden karşılaştığı en ciddi meydan okuma olacaktır”

Davutoğlu’nun danışmanı ‘yeni parti’ için tarih verdi

Devrik Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun danışmanlığını da yapan Etyen Mahçupyan, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan’ın kuracağı iddia edilen yeni parti için sonbaharda harekete geçileceğini iddia etti.

The Economist’te yayınlanan “Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi partisi içinde bir isyanla karşılaşabilir” makalede Mahçupyan, Gül ve Babacan’ın sonbaharda harekete geçeceği belirtildi.

Makalesinde Ahmet Davutoğlu’nun AKP’ye yönelik eleştirilerini içeren “manifesto”ya da değinen Mahçupyan, Gül ve Babacan’ın yeni parti için bu yılın başında hazır olduğunu ama 31 Mart yerel seçimlerinin sonrasını bekleme kararı aldıklarını söyledi. Mahçupyan, “Sonbaharda harekete geçecekler” diye yazdı.

Dergi ise, “Erdoğan için ülkenin en büyük kentini ilk seferde kaybetmek acı vericiydi. Üç ay içinde ikinci defa kaybetmek ise bir meşruiyet krizine yol açacak kadar utandırıcı olabilir. AKP içinde kendisini eleştirenler, seslerini yükseltme cesaretini bulabilir” değerlendirmesini paylaştı.

Economist dergisi, Türkiye’de yeni bir muhafazakâr partinin AKP desteğinde kayda değer bir hasar yaratmasının beklenmediğini ifade ederken, “Erdoğan bu girişimi en başından engelleyebilir. Fakat hayata geçerse, partisi içinden karşılaştığı en ciddi meydan okuma olacaktır” yazdı.