Davutoğlu'ndan 'Payitaht'lı mesaja sert yanıt: Gün gelir kimin ihanet ettiği görülür...

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, TRT'deki Payitaht Abdülhamid dizisinde geçen ve Abdullah Gül ile kendisine yönelik "mesaj" olarak yorumlanan sözlere sert bir konuşma yaparak yanıt verdi.

Davutoğlu'ndan 'Payitaht'lı mesaja sert yanıt: Gün gelir kimin ihanet ettiği görülür...

Siyasi göndermeler yaptığı sahneleriyle gündeme gelen Payitaht Abdülhamid dizisinin 85. Bölüm tanıtımında Abdülhamid tiplemesinin “Yanımızda yöremizde su verdiklerimiz diken olmaya meyletmişlerse sonunda mutlaka budarız!” dediği görülmüş, bu da Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’nun hedef alındığı yorumlarına neden olmuştu.

Davutoğlu bugün katıldığı Konyalı Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (KONSİAD) 6. Olağan Genel Kurulu’nun iftarında patronlara seslenirken bu “mesaj”a yanıt verdi.

“BİR DOSTUMUZ  TELEFONDA AĞLADI”

Davutoğlu oldukça duygulu ve tepkili olduğu görülen konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Beni aslında çok da etkilemedi ama dün ve bugün birçok hemşehrimden ve dostumdan aldığım mesaj gereği bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Bugünlerde 2-3 gündür Abdülhamid Payitaht dizisi dolayısıyla bir fragman dolaşıyor. Bu fragmanda üstü örtülü, tabiri caizse geçmişte bir takım hain çevrelerin yaptığı şekilde subliminal bazı mesajlar verildiği iddia ediliyor. Eski milletvekillerine, eski devlet görevlilerine yönelik Sultan Abdülhamid’in ağzından çıkması mümkün olmayacak bir takım ifadelerle günlük siyasete gönderme yapılıyor. Bunu hiçbir zaman ciddiye almadım. Bu şekilde mesajların da devlet ahlakı açısından da, toplumsal ahlak açısından da doğru olmadığına inanıyorum. Ancak o kadar çok mesaj geldi ki üzüntü ifade eden, bir dostumuzun telefonda ağladığına şahit oldum. ‘Nasıl olur sizlere dönük böyle mesajlar verilir’. Eğer Sultan Abdülhamid’in mirasına sahip çıkacak birisi varsa en çok biz sahip çıkarız.”

Bu tür mesajlar üzerinden sadakat testine bizi tabi tutmaya çalışanlar da bilsinler; biz bu topraklardaki ilk başkentimiz olan Konya’nın hamurunda yoğrulmuşuz, devlet ahlakı ne demek biliriz. Ve gerektiğinde devletimiz zaaf göstermesin diye nefsimizi ayaklarımızın altına alıp, bütün makamları elimizin tersiyle ittiğimize de bu millet şahittir.”

“GÜN GELİR KİMİN İHANET ETTİĞİ GÖRÜLÜR”

Başbakanlıktan alındığı döneme işaret ederken “Kriz çıkarmak kolayken, her türlü fitneyi yaymak çok kolayken, bütün bunlara dur dediğimize de Allah şahittir.” diyen Davutoğlu, “Bu tür mesajlar vermek isteyenler ve bizim sadakatimizi sorgulamaya kalkanlar bizi Hazreti Mevlânâ’nın irfanına, hikmetine ram olan bizi o terazide tartsınlar. Görecekler ki, Hazreti Mevlânâ’nın irfanı ve hikmeti bizim yolumuzun ışığıdır. Biz kimseye adaletsizlik yapmayız ama kim tarafından ve kime adaletsizlik yapılırsa, ona da rıza göstermeyiz. Bizi hiç yılmayan yalçın Toros dağlarına sorsunlar, cesaretimizi oradan aldık. Kimsenin önünde eğilmez, kimseye baş eğmeyiz.” dedi.

“Allah, Sultan Abdülhamid Han’ın da, bütün ecdadın da mirasına sahip çıkmayı bize nasip eylesin.” diye “dua” eden Davutoğlu, konuşmasının konuyla ilgili bölümünün sonunda da mesajlar vermeye devam ederek “Gün gelir hesap günü defterler açıldığında kimin o mirasa sahip çıktığı görülür. Kimin o mirasa ihanet ettiği görülür. Sadakatimiz her şeyden önce Rabbimize, aziz ülkemize, necip milletimize ve kökünü kadim kültürümüzden alan ilkelerimizedir. O ilkelerden sapmaksızın toplumumuzun neresinde olursak olalım, dayanışma içinde olacağımıza eminim.” ifadelerini kullandı.