Davutoğlu bakın başkanlık sistemine neden sessiz kalmış!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 2017 referandumuna karşı çıktığını neden açıklamadığı sorusuna 'televizyona çıkarmadılar' diyerek yanıt verdi.

Davutoğlu bakın başkanlık sistemine neden sessiz kalmış!

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başkanlık sisteminin oylandığı 16 Nisan 2017 referandumundaki tutumuna ilişkin açıklama yaptı.

Taksim’de katıldığı bir programda konuşan Davutoğlu, 2017 yılındaki referanduma karşı çıktığını iddia ederek “Bu konuları paylaşabileceğim tek bir cesur televizyon kanalı çıkmadı. Çünkü 15 Temmuz’un kasırga gibi esen havası vardı” dedi.

Davutoğlu, “Türk Anayasası Anayasamız baştan aşağıya yenilenmek zorunda. 2017 Referandumuyla haklı olarak eleştirenler var; ‘madem bu kadar itiraz ediyorsunuz o zaman neden itiraz etmediniz’ diye. O zaman bu itirazların hepsini, Sayın Cumhurbaşkanı’na, o zaman Sayın Başbakan’a yazılı olarak da verdim sözlü olarak da verdim. Mecliste de arkadaşlara söyledim. Kamuoyu ile de paylaşmak istedim. Bu da ilk defa buradan söyleyeceğim bir şey, o günlerde bizi televizyonlara çıkartıp bu konuları paylaşabileceğim tek bir cesur televizyon kanalı çıkmadı. Çünkü 15 Temmuz’un kasırga gibi esen havası vardı” şeklinde konuştu.

NİSAN 2016: ‘SAVUNDUK, SAVUNUYORUZ’ DEMİŞTİ

Ahmet Davutoğlu, “Başkanlık sistemine” karşı olduğu iddialarını o dönem (Nisan 2016) şu sözlerle yalanlamıştı:

“Bir gazeteci arkadaş tarafından beni hayrete düşüren bir soru sorulmuş. Güya ben demişim ki başkanlık sistemini savunursam kendimi inkâr etmiş olurum. Böyle bir şey kesinlikle yok. Böyle bir ifadem olduğunu bulsun birisi çıkarsın ben özür dilemeye hazırım. Olsaydı da hiç çekinmeden söylerdim. Şanlıurfa’da gençlerle buluştuğum zaman, gençler ‘Siz Başkanlık olursa kendiniz ile ilgili kaygı duyuyor musunuz?’ diye bir soru sordular. Ben de ‘Ben 12 Eylül Anayasası’na hayır oyu vermiş biri olarak bu anayasayı savunmam halinde kendimi reddetmiş olurum. Aksine başkanlık da dahil bu anayasanın tümden değişmesinin gerekli olduğuna inanıyorum’ dedim. Parti olarak başkanlık sistemini savunduk ve savunuyoruz.”