Davutoğlu: AKP zaten bölündü

"AK Parti'nin oyları yüzde 34-36 bandına gerilemiş görünüyor. Sorulması gereken soru yüzde 49.5'tan yüzde 34 bandına nasıl geriledi bu parti? İşte bölünme budur."

Davutoğlu: AKP zaten bölündü

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Elazığ Gönül Dostları Buluşması’nda konuştu. Yeni parti iddiaları ile gündeme yeniden gelen Davutoğlu partinin bölünmesi ile ilgili olarak, “AK Parti’nin oyları yüzde 34-36 bandına gerilemiş görünüyor. Sorulması gereken soru yüzde 49.5’tan yüzde 34 bandına nasıl geriledi bu parti? İşte bölünme budur.” diye konuştu.

Davutoğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Masaları dolaşıp tek tek kucaklaşırken Elazığ’ı ve Elazığlıları ne kadar özlediğimizi fark ettim. Gönül dostlarına, birbirini gönülden seven, birbirine gönülden hitap eden, şanı, şöhreti, malı, mülkü değil de gönlü esas alanlara büyük ihtiyaç var. Ziyaretimizin iki vesilesi var. Yeğenimi Elazığ’a gelin veriyorum bugün. Rabbim Elazığ’ın sevgisini gönlümüze yerleştirmiş ki, şu ana kadar üç gelin aldık iki de gelin verdik.

İkinci vesile, gönül dostlarının daveti ile gelip sizlerle hemhal olmak. Bu bir muhasebe ama tek taraflı değil. Geleceğe dönük vizyonumuzu Anadolu’nun bağrından çıkan işaretlerle desteklemek ve hazırlanmak niyetimiz. Sadece Ankara, İstanbul’un kapalı salonlarında gelecek şekillenemez. Anadolu’yu harmanlayan, nabzını hisseden hareketler bir milletin istikbalini şekillendirebilir.

Anadolu’yu karış karış dolarak nabzını tutmaya çalışıyoruz. Son üç yıl içinde gerek Türkiye’deki siyasi hareketler anlamında, gerekse devlet hayatımızın yeniden şekillenmesi anlamında ciddi savrulmalar yaşadık. Yapmamız gereken, cesaretle, basiretle, ferasetle önümüzdeki meseleleri tartışmaktır. Ciddi savrulmalar dedim.”

KURULUŞ İLKELERİNDEN SAVRULMA

“Maalesef son üç yıl içinde hem siyasetin temelini dokuyan değerler, temiz siyaset ve AK Parti’nin kuruluş ilkeleri bağlamında, bu kadroları iktidar yapan değerlerin savrulması anlamında çok ciddi değişimler ve odak kaymaları ile karşı karşıyayız. O yüzden sizlerle istişare edeceğiz. Hukuk ve ekonomideki her şeyi gözden geçirmemiz gereken bir dönemden geçiyoruz. Son üç yıl içinde iki seçim bir referandum yaşadık. Ve yenilenen bir seçim. Bu seçimlerde kullanılan dil, üslup, söylem, Türkiye’nin geleceği ile ilgili ortaya konan vizyonsuzluk hepimizi tedirgin etti.

AK Parti içindeki değişim süreci ve siyaset felsefesindeki önemli savrulmalar ve devlet yapımızın geleceği ile ilgili Anayasal sistem bağlamında geleceğimizi şekillendirecek unsurlar, bu iki sorunla karşı karşıyayız.”

BAŞKANLIK SİSTEMİ

“Parlamenter sistemden cumhurbaşkanlığı sistemine geçişte yaşanan sorunlarla yüzleşmek zorundayız. İstanbul’da yenilenen seçimler bize ne gösterdi? Hepimizin sevinmesi gereken bir tablo var. Seçimlerle ilgili duyulan kaygı ve güvensizliklerin ortadan kalktığını gösteren bir seçim süreci yaşadık 23 Haziran’da. Kim kazanırsa kazansın en önemli şey milli iradenin tecelli etmesidir.

Çok derin bir hüzün yaşıyorum bir haftadır. Seçim neticeleri sonrasında AKP’nin iki yıl genel başkanlığını yapmış bir neferi olarak AK Parti’ye destek vermiş ve bizi her şartta desteklemiş kitlelerin hüznünü yüreğimde hissediyorum. Biliyorum ki, İstanbul’daki her AK Partili seçmen derin bir hüzün yaşıyor. Bazı yerlerde yeise varan bir hüzün var. Ben o kitlelerle birlikte hareket ettim. O kitlelerden yabancılaştığımı hiç hissetmedim. O kitlelerin nefesini müşahede ede ede enerji doldum. Kimse bizi o kitlelerin ahlakından, fedakarlığından soyutlayarak ayıramaz.”

TROLL ÇETELERİ

“AKP’lilerin başı dikti, geleceğe umutla bakıyorlardı, şimdi o kitlelerin hüzne gark olmuş olması İstanbul seçimleri ile birlikte derin bir ümitsizliğe sürüklenmelerinin hesabını birileri vermek zorundadır.

Bunun hesabını veremeyip çabalarımızı bölme olarak nitelendirenler bilsinler ki bölünme olmasın diye başbakanlık makamını izzetle bıraktık. Devlet makamlarını bir takım troll çetelerine teslim edenler karşısında üç sene sustuk.

AK Parti’nin oyları yüzde 34-36 bandına gerilemiş görünüyor. Sorulması gereken soru yüzde 49.5’tan yüzde 34 bandına nasıl geriledi bu parti? İşte bölünme budur.”

SUSMA VAKTİ DEĞİL

“Bugün susma vakti değildir. Gerçekleri örterek susma vakti değildir. Bugün halkın önünde konuşma vaktidir. Ne yaptık, ne yanlışlar yaptık ki bugün bu noktadayız sorusunu sorma zamanı. Tabanda yüzde 10’lık kütleler kopmaya başlamışsa, insanları neyle tehdit ederseniz edin o çözülüşü durduramazsınız. AK Parti bir kişinin, bir faninin, bir ailenin, bir grubun bir kesimin, bir bölgenin, bir etnik ya da mezhebi grubun partisi değildir.

AK Parti bir takım troll örgütlerinin kontrolü altına girmişse, soru sorması gereken biz, yanıtlaması gerekenler bu partiyi bu örgütlere teslim edenlerdir.

Yalvarıyorum gelin konuşalım. Meselenin özüne dönük olarak. Bu ülkenin geleceği ile ilgili kaygı duyan herkese sesleniyorum. Konferans vermemiz bile engellendi. Basında adımızın anılmasının bile yasaklandığı bir dönemden gelerek söylüyorum.”

BEKA KAYGISI

“Bir seçimde beka kaygısından bahsedip bu şekilde düşünmeyen herkesi terörist olarak itham ettikten sonra diğer seçimde İmralı’ya başvurmak milletin vicdanından kopuştur.

Ekonomik sıkıntılarla karşılaşıyoruz 2008’de olduğu gibi. Ekonominin başında ekonomiden anlayan insanlar vardı; vizyon vardı.

Fark şu; bugün koyduğunuz kuralın yarın değişmeyeceğini göstereceksiniz; israfa yol açmayacaksınız, şeffaf olacaksınız; ekonomiyi üstlenen kişilerin herkesle konuşan, açık bir anlayışla davranması lazım. yukarıdan bakan bir ekonomi anlayışıyla bu ekonominin içinden çıkamayız.

Faizci diye suçlandığım dönemde faizler yüzde 7.5’ti, şimdi nerelerde? Kamu ihalelerini şeffaf bir şekilde yapacaksınız. Yukarıdan bakan, her şeyi kendisinin bildiğini düşünen bir ekonomi yönetimi anlayışı ile krizin içinden çıkamayız. Süratle bu ekonomik krizden çıkabilmek için yapılması gereken tekrar o güveni ihdas etmek.

AK partiyi zayıflattığımızı iddia eden troll çetesine sesleniyorum. Bizim AK partiye zarar vermeye çalıştığımızı söyleyenler, Siz bu hareketin içinde yokken biz bu davayı omuzlanmıştık. Şimdi siz kaymağını yerken, fakir halkın çile çektiği bir dönemde susmayız.”

DEVLET YAPISI İLE AİLE İŞLERİ AYRIŞTIRILMALIDIR

“Devlet mimarisi kişilere siyasi parti görüşlerine göre inşa edilmez. Çarpık parlamenter sistemden çarpık bir sisteme Cumhurbaşkanlığı sistemi adı altında geçildi.

Kardeşi kardeşe düşüren, en yakın dava arkadaşlarını birbirine düşüren 12 Eylül Anayasası ile; Ecevit’le Erbakan’ı karşı karşıya getiren; Bazı çıkar çevreleri üzerinden bizleri karşı karşıya getiren bir anayasa yanlış.”

Cumhurbaşkanına düşüncelerimi 5 kez ilettim; bizim hesabımız doğru olanı söylemek. Neyi yanlış görüyorsam söyleyeceğim.

Bizim hesabımız bir şekilde kendimizi ortaya koymak değil, doğru olanı söylemek.

Sade bir vatandaş olarak size söz veriyorum neyi yanlış görüyorsam söyleyeceğim.

Cumhurbaşkanlığı makamı ile genel başkanlık makamının değişmesi AK Parti’nin kurumsallaşmasına zarar vermiştir.

Devlet işleriyle aile yapısı kesinlikle ayrılmalıdır. Birinci dereceden akraba olmamalıdır. Şeffaflık, siyaset yasası derhal çıkarılmalıdır.

Radikal değişiklikler lazım. Bazı makamlarda değişiklikler yetmez. Yeni bir hal lazım. Bir hal değişimi lazım.

Tüm Elazığlıları yeni bir hale davet ediyoruz. Yeni bir hal için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.”