Darbedilen avukatın Cumhurbaşkanı'na hakaret etmediği tespit edildi

Çırağan Sarayı önündeki trafik sıkışıklığına tepki göstermesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumaları tarafından bindirildiği araçta darp edilen avukat Sertuğ Sürenoğlu hakkında Cumhurbaşkanına hakaretten işlem yapılmıştı. Kendisine tutanağın zorla imzalatıldığı iddia eden avukat ev hapsine alınmıştı. Savcılığın soruşturmaya atadığı bilirkişinin olay anında çekilen görüntülere ilişkin hazırladığı raporda Sürenoğlu'nun Cumhurbaşkanına hakaret ettiğine dair bir tespitte bulunmadı.

Darbedilen avukatın Cumhurbaşkanı'na hakaret etmediği tespit edildi

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 13 Nisan akşamı nikah şahitliği yaptığı Demirören-Kalyoncu ailelerinin düğünü sırasında Çırağan Caddesi’nin trafiğe kapatılmasına tepki gösteren avukat Sertuğ Sürenoğlu, Cumhurbaşkanı korumalarınca darp edilmişti. Bir gece gözaltında kalan Sürenoğlu, ‘Cumhurbaşkanına hakaretten’ tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarılmıştı. İfadesinde korumaların baskı ve işkencesi altında tutanağı zorla imzaladığını söyleyen Sürenoğlu, Cumhurbaşkanına hakaret etmediğini belirtmesine rağmen tutulan tutanak nedeniyle ev hapsine alınmıştı.

BİLİRKİŞİ RAPORUNDA HAKARET YOK

Sosyal medyada ortaya çıkan görüntülerde ise Sürenoğlu’nun, ‘Bir düğün için bu olur mu?’ dediği ve korumaların müdahalesi görülüyor.

Sürenoğlu’nun avukatı, görüntülerle birlikte ev hapsinin kaldırılması için sıralı itirazlar yapsa da tümü reddedildi. Soruşturmayı yürüten savcılık ise, görüntülerin incelenmesi için İstanbul Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü’nü bilirkişi olarak atadı. Görüntüleri inceleyen bilirkişi, Sürenoğlu’nun Cumhurbaşkanına hakaret ettiğine ilişkin herhangi bir tespite yer vermezken Sürenoğlu’nun ‘Bir düğün için bu olur mu?’ diye bağırdığını raporunda belirtti.

Sürenoğlu’nu darp eden korumalar hakkında ise, bakanlığın henüz onay vermediği için soruşturma başlatılmadığı öğrenildi.