Cumhurbaşkanlığı'ndan ABD'ye 'seçim' tepkisi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün yerel seçimlere ilişkin yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanlığı'ndan cevap geldi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan ABD'ye 'seçim' tepkisi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin yaptığı açıklamaya Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun tarafından cevap verildi.

Altun, yetkili makamların tüm uzlaşmazlıkları hızlı, şeffaf ve kesin olarak çözüme kavuşturacağına inancının tam olduğunu belirterek “Yabancı devletler dahil olmak üzere tüm tarafları yasal sürece saygı göstermeye ve Türkiye’nin iç işlerine karışma olarak anlaşılabilecek her türlü adımdan kaçınmaya çağırıyoruz.” dedi.

Altun sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Pazar günü yapılan seçim, düzen ve huzur içinde tamamlanmıştır. Seçimler demokrasimizin belkemiğidir. Milletimiz 70 yıldır iradesini sandık vasıtasıyla ortaya koymuştur. Seçimlerin hür ve adil olması, tüm makamların sorumluluğudur.

Oyların kanunlarımıza uygun olarak sayılması aynı ölçüde önemlidir. Birçok siyasi partinin usul hataları ve başka usulsüzlükleri gerekçe göstererek yaptıkları itirazları yakından takip ediyoruz.

Seçimlerden sorumlu makamların tüm uzlaşmazlıkları hızlı, şeffaf ve kesin olarak çözüme kavuşturacağına inancımız tamdır. Yabancı devletler dahil olmak üzere tüm tarafları yasal sürece saygı göstermeye ve Türkiye’nin iç işlerine karışma olarak anlaşılabilecek her türlü adımdan kaçınmaya çağırıyoruz.”