'Cumhurbaşkanı 'ne istedinizse verdik' demiştir': Meclis'te AKP'lileri kızdıran sözler...

TBMM'de düzenlenen 15 Temmuz Özel Oturumu'nda CHP adına yapılan konuşma sırasında 'FETÖ' ile ortaklıkları hatırlatılan AKP'liler sık masalara vurdu.

'Cumhurbaşkanı'ne istedinizse verdik' demiştir': Meclis'te AKP'lileri kızdıran sözler...

TBMM’de düzenlenen 15 Temmuz Özel Oturumu’nda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu adına söz alan CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç’un yaptığı konuşma AKP Grubu’nu kızdırdı.

Özkoç, yaptığı konuşmada AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cemaat için ‘Ne istediniz de vermedik’ sözlerini dile getirince AKP sıralarından sesler yükseldi.

Oturumu yöneten TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AKP’li vekilleri susturmaya çalışsa da tepkiler devam etti. Vekiller Özkoç’un konuşması bitene kadar bulundukları koltuklarda masalara vurarak susturmaya çalıştı.

“DARBE ENİŞTEDEN ÖĞRENİLDİ, TAMİNCE TERTEMİZ ÇIKTI”

“15 Temmuz FETÖ’nün darbe girişimidir. Cumhuriyet tarihimizin en kanlı darbe girişimidir. Burada yaşamını yitiren şehitlere Allah’tan rahmet diliyorum, gazilerimize minnetlerimizi iletiyorum.” diyerek söze başlayan Özkoç, konuşmasına şu ifadelerle devam etti:

“Bu dönemde kim FETÖ’ye daha çok yardımcı olmuştur. Bunun cevabını sayın Cumhurbaşkanı söylemiştir. ‘Okul için yer verdik, yurt dışında destek istedik. Ne istediniz de vermedik’ demiştir. Bir kişinin denetimsiz iktidarı sayesinde FETÖ darbe girişiminin zeminini hazırlayan Zekeriya Öz’ün önü açılıyordu. Bu ülkenin Genelkurmay Başkanı gizli tanık ile hapse girdi. Vatanseverler yargılanırken ölüyordu. Adil Öksüz denilen sözde imam Türkiye’de cirit atıyordu. Ankara’da CHP milletvekilleri ve diğer siyasi parti milletvekili arkadaşlarımız ‘Öleceksek bu çatı altında ölelim’ dedi. Çünkü bu ülke hepimizindi. Darbe engellendi. Darbeyi ne MİT ne bir istihbarat birimizden öğrendik. Enişteden öğrenildi. Adil Öksüz’e eline pasaportu verildi. Zekeriya Öz elini kolunu sallayarak çıktı. ‘Hata ettik’ dedi bunu söyleyen hâlâ Cumhurbaşkanı. Fethullahçılara çocukluktan beri görüşen, Fettah Tamince yargıdan tertemiz çıktı.”

“BU KONUŞMA TERÖR ÖRGÜTÜNÜN EKMEĞİNE YAĞ SÜRDÜ”

Bu konuşma üzere AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, ‘sataşma’ olduğu gerekçesiyle partisi adına söz aldı. “Biraz önce konuşmayı yapan Özkoç da takip etmiştir, bir numaralı hedef sayın Cumhurbaşkanıdır. Marmaris’i, oradaki suikast timini hatırlayın. Sizin konuşmanız Marmaris’e paralel düşüyor. Biz burada Türkiye’nin demokrasisine kastetmiş terör örgütüne karşı, bulundukları partileri farklı olsak bile, temelde hususiyetimiz ortak. Türkiye’nin geçmişinde ne olduğunu biliyoruz. Sayın Özkoç Ergenekon ve Balyoz’dan bahsetti. Onları FETÖ’cüler yargıladı. 17-25 Aralık’ta sizin pozisyonunuz neydi? Onu düşünmek lazım. Aslında söylenecek çok söz var. Burada Meclis 15 Temmuz’un hatırısına sahip çıksın. Burada sahip çıkılacak olan o andır. Ama ne yazık ki farklı bir akılla terör örgütüne yağ sürecek bir tavır sergilenmiştir.” dedi.

“SORUŞTURMAK MECLİS’İN GÖREVİ”

Bostancı’ya yanıt veren Özkoç da “Burası TBMM. Beni ve milleti konuşturmamak sizin alışkanlığınız. Bu darbe girişimine alet olan, darbe girişimine zemin hazırlayanları, Zekeriya Öz için ‘Ben senin arkandayım’ diyenleri soruşturmak TBMM’nin görevidir. Hiç kimseye peşinen söyleyeceğimiz bir şey yoktur. Yargının bağımsız olduğu bir ülke istiyoruz. Bunun için sonuna kadar mücadele edeceğiz” yanıtını verdi. Özkoç’un konuşması yine AKP’li vekillerin bağırışmalarıyla kesildi.