Cübbeli, damadı ve ihaleler Meclis gündeminde

"Ahmet Mahmut Ünlü ve ailesi son 10 yılda kamudan kaç ihale almıştır?"

Cübbeli, damadı ve ihaleler Meclis gündeminde

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen İsmailağa cemaatinin “medyatik” yüzü Ahmet Mahmut Ünlü’nün ailesi ve ihaleleleri Meclis gündemine taşındı. Cübbeli’nin damadının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı AKP’de iken  aldığı ihaleler TBMM’de soruldu.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, damadının belediyelerden birçok ihale aldığı ortaya çıkan Cübbeli Ahmet’e bağlı vakıf ve derneklere hükümete yakın birçok kaynaktan destek sağlandığını iddialarını sordu.

CHP’li Vekil, “Ekrem İmamoğlu’na oy verilmesinin haram olduğu” iddiasında da bulunan Cübbeli Ahmet’e yakın bazı vakıflara resmi plaka bile tahsis edildiğini belirterek “Cübbeli Ahmet’e bağlı vakıf ve derneklere arazi, bina ve maddi destek sağlandığı çok açıktır. 15 Temmuz darbe girişiminden ders almayan iktidarın halen cemaat ve tarikatlarla iş birliği içinde olması ülkemiz ve geleceğimiz açısından büyük tehlikeler yaratmaktadır” ifadelerini kullandı.

Antmen’in önergesinde yer alan sorular şöyle:

– Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’yü kim ya da kimler ne karşılığında korumakta, kollamakta ve kamu kurumlarından ihale vermektedir?

– İsmailağa Cemaati ve cemaate bağlı kaç tane vakıf, dernek ve şirket bulunmaktadır? Bu vakıf ve derneklere son 10 yılda yapılan bağışların miktarı nedir? Kaç taşınmaz ve arazi bahsi geçen cemaate ait vakıf ve derneklere bağışlanmış ya da hibe edilmiştir?

– Türkiye’deki il ve ilçe belediyelerinden kaçı İsmailağa Cemaatine bağlı vakıf, dernek ve şirketlere ait araçlara plaka tahsis etmiştir? Bunlar hangileridir?

– Ahmet Mahmut Ünlü ve ailesi son 10 yılda kamudan kaç ihale almıştır? Bunlar nelerdir? Bahsi geçen ihaleler ne şekilde gerçekleştirilmiştir?

Cübbeli, krizi ve artan işsizlik rakamlarını ‘kadınların çalışması’na bağlamıştı: